Kateřina Tučková v Turnově
Příští týden k nám do pořadu Knihovory dorazí spisovatelka Kateřina Tučková! Nenechte si to ujít již toto pondělí 22. ledna od 18:00 v knihovně na vlakovém nádraží. Akci bude moderovat historička a učitelka turnovského gymnázia Lenka Křížová, která se také podílela s Kateřinou Tučkovou na knize Hrdinky z roku 2020.
Kateřina Tučková se narodila v roce 1980 v Brně. Působí jako spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav. Je nositelkou cen Magnesia Litera, Ceny Josefa Škvoreckého a Český bestseller, v roce 2017 jí byla Ústavem pro studium totalitních režimů udělena Cena za svobodu, demokracii a lidská práva. Obdržela také Státní cenu za literaturu. V zahraničí byla oceněna literární cenou Premio Libro d’Europa udělovanou festivalem v italském Salernu. Její knihy se překládají do dvaceti jazyků.
Mezi její nejznámější díla patří:
Vyhnání Gerty Schnirch (2009)
Román odehrávající se těsně před koncem 2. světové války. Hlavní hrdinka, Gerta Schnirch, je odsunuta spolu s dalšími brněnskými Němci směrem na Vídeň. Jejich putování však končí na jižní Moravě, kde se musí zastavit pro nemoc mnoha žen a dětí.
Žítkovské bohyně (2012)
Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Říká se, že právě tam si některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc.
Příběh rodiny Offermannů, který autorka zasadila do kontextu historie textilního průmyslu v moravské metropoli. Knížka na rozhraní historického románu a literatury faktu.
Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, textové medailony Kateřiny Tučkové a historické vstupy Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.
Bílá Voda (2022)
Rozsáhlý román, ve kterém se prolíná příběh mladé ženy z počátku 21. století s událostmi spjatými s temným obdobím kláštera Bílá Voda, kde během náboženské perzekuce za komunistického režimu byly násilím internovány řeholnice. Tento nejnovější počin Kateřiny Tučkové u nás láme rekordy, byl to nejprodávanější román roku 2022, v naší knihovně byl půjčený již 61x a stále na ni ještě netrpělivě čeká dalších 12 čtenářů.