Netradiční výstava na nádraží
Od dnešního dne je možné navštívit naši knihovní pobočku na vlakovém nádraží, která je nově vyzdobena výkresy z 28. ročníku Memoriálu Hany Greenfieldové. Tuto výtvarnou soutěž pořádá Památník Terezín. Výběr oceněných prací vystavujeme v našich knihovních prostrorách v Turnově II do poloviny února 2025.
Tématem soutěže pro rok 2024 byla myšlenka: „První věc, kterou udělám po válce, bude…“ Účastníci 28. ročníku soutěže se měli inspirovat následujícím motivačním textem: „První věc, kterou udělám po válce, bude…“ Ať už se podobné myšlenky vztahovaly k návratu domů, pořízení si něčeho dlouho odpíraného, studiu, pomstě, opětovnému shledání se s rodinou či kamarády, tak vždy pomáhaly vězňům přečkat těžké časy pobytu v terezínském ghettu, v terezínské Malé pevnosti i na jiných místech, která nacisté využívali k věznění, týrání a vraždění lidí. Naneštěstí i dnes jsou mnozí lidé na různých místech světa navzdory deklarovaným lidským právům internováni a mučeni. A také jim podobné myšlenky určitě pomáhají dožít se dalšího dne. Jaká myšlenka by držela při životě Vás, kdybyste byli neprávem uvězněni? Co by Vám pomáhalo přečkat podobná strádání? Co by byla první věc, kterou byste udělali, až byste vyšli na svobodu?
Soutěžící byli rozděleni do třech kategorií:
I.: žáci 1.–5. ročníků ZŠ ve věku 6 až 12 let (zasláno 146 prací);
II.: žáci 6.–9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií ve věku 12 až 15 let (zasláno 255 prací);
III.: studenti SŠ, SOU a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií ve věku od 15 do 19 let (zasláno 100 prací);
V každé z kategorií byla kromě standardních ocenění udělena také Cena Erika Poláka financovaná Terezínskou iniciativou – sdružením bývalých židovských vězňů terezínského ghetta i jiných ghett a koncentračních táborů a jejich přímých potomků. Jednou z oceněných je i Hana Čapková z Turnova II, proto jsme se rozhodli putovní výstavu představit i Vám, proto neváhejte a navštivte knihovnu a pokochejte se zajímavými obrazy.