Dubnová vyznání a přání
Kmotr knihovny v Turnově – akademický malíř Jiří Fixl, výtvarník, ilustrátor i autor řady knih. Významné životní jubileum 70. narozeniny.
Měsíc duben, další měsíc prožitý za zavřenými dveřmi knihoven přinesl v pátek 24. dubna, na svátek Jiřího rozhodnutí vlády otevřít opět knihovny veřejnosti. Řada knihoven nebyla ještě zcela připravena, protože avizované datum otevření až 8. června dalo prostor pro jiné činnosti, často plánované až na prázdninové měsíce. Revize fondu, malování a další úpravy interiérů. Knihovna v Turnově, i když v omezeném provozu, má již otevřeno pro veřejnost. Turnovská knihovna, která si musela odepsat další měsíc ze svého projektu Knihovna roku 2020 – 200. výročí založení. Nuceným omezením činnosti bylo dáno více času k zastavení nad kronikami knihovny, u mnoha událostí a osobností, které tvořily a stále tvoří její pestrou minulost, přítomnost i budoucnost.
Zastavím se u osobnosti ilustrátora, akademického malíře Jiřího Fixla. V tomto vypjatém období, které všichni prožíváme, se trochu méně pozornosti věnovalo významným životním výročím spolupracovníků a zajímavých přátel našeho knihovnického světa. Pan Jiří Fixl do tohoto světa neodmyslitelně patří. Tento náš významný český ilustrátor a grafik dne 18. dubna skromně oslavil své 70 narozeniny. V jeho bohatém profesním životě vznikla řada nádherných ilustrací. Ilustrací, které jsou tak blízké dětskému vnímání světa, přináší radost i poznání.
Tento článek je spíše osobním vyznáním za léta skvělé a vstřícné spolupráce v mnoha rovinách mého povolání, ale také soukromého života. S ilustracemi pana Fixla jsem se sešla poprvé v časopise Mateřídouška již v polovině 70 let. Dlouhou řadu let spolupracoval s nakladatelstvím Albatros, kde působil také jako výtvarný redaktor. Spolupracoval
a nadále spolupracuje s celou řadou dalších nakladatelství a proto vznikla dlouhá řada, více jak sto třiceti titulů knih. Od leporel až po knihy pohádkové, beletrii, naučné, celá řada učebnic a příležitostných tisků, které věnoval právě nám knihovnám pro práci s dětmi a mládeží. Vzniklo také jeho vlastní grafické studio efef, kde vydal řadu vlastních tiskovin a knih.
Měla jsem ve své profesi velké štěstí na setkání s osobnostmi. Devadesátá léta plná porevolučního nadšení, tam mohu zařadit naše první setkávání nejen při besedách v naší knihovně, ale také na setkávání při udělování Zlaté stuhy, ankety o nejhezčí knihu roku, uvádění nových knih, výtvarné dílny. Půvabné ilustrace knihy Ptáčkoviny od Zbyňka Malinského, pohádkového kmotra turnovské knihovny. Velký úspěch mělo leporelo Betlém, bez kterého
se neobešla ani jedna Vánoční hodinka v knihovně. Stejně tak ilustrace knihy Zvědavé sluníčko od Martiny Drijverové, další naší spřízněné kmotry. To byly začátky…
Intenzivnější spolupráce vznikla v roce 2000, kdy byl pan Jiří Fixl v naší knihovně častým hostem. Oslavil u nás své padesáte narozeniny samostatnou výstavou, která se stala svátkem knižní ilustrace. A to nejen v knihovně, ale také v městském divadle pro širokou veřejnost. Společně s básníkem Milošem Kratochvílem uvedli úspěšnou knihu básní Potkal kočkodan kočkonora. Uskutečnila se celá řada besed, workshopů a výtvarných dílen pro školy. Každý následující rok se konala buď autorská beseda, výtvarné tvoření, nebo křest nové knihy. Dvacet let nádherné spolupráce a setkávání nejen s ilustrátorem, ale řadou jeho spolutvůrců spisovatelů. Jiří Žáček, Jiří Kahoun, Jiří Černý, Jana Jůzlová, Alena Peisertová. Ti všichni k nám do Turnova s Jiřím Fixlem zavítali. Nezapomenutelná byla událost uvedení Žáčkovy Encyklopedie pro žáčky. Stejně tak Pohádky o mašinkách Jiřího Kahouna, které turnovské a jičínské děti uváděly i na knižním veletrhu Svět knihy v Praze v roce 2007. S Jiřím Kahounem spojovalo oba muže pěkné tvořivé přátelství a dalo vzniknout knížkám pro prňáčky, Legrační dům a Škola je samá legrace. Žádnému malému dítěti v Turnově nechybí knížky, které nejen namaloval, ale také napsal Jiří Fixl Všechno letí milé děti, Obrázkové čtení, Dva plus jedna pro Reka a Plný tucet pohádek – omalovánky s hádankou. Vydával je ve svém vlastním grafickém studiu.
Další a další aktivity, besedy, cesty po knihovnách po celé naší zemi. To vše je skryto pod jménem Jiří Fixl. Ale také mnoho dobrých vlastností člověka. Přátelství, touha předat dál mnoho krásného ze své bohaté tvorby, pocit sounáležitosti se vším tím naším společným snažením dát dětem do života pocit, že stojí za to číst, tvořit a hledat ukryté krásy života ve vší jeho barevnosti.
Přeji našemu novému kmotru knihovny z řad ilustrátorů a malířů vše jen to nejlepší do dalších tvůrčích let. A hlavně moc a moc děkuji za ty roky plné spolupráce. Tento rok 2020 se pan Jiří Fixl stal oficiálně nejen kmotrem naší knihovny, ale také posledního stromu Pohádkovníku /Fabularius Anderseni/. Neodmyslitelně také patří k nejznámější akci pro děti Noci s Andersenem. Namaloval podobiznu pohádkáře Hanse Christiana Andersena tak, že ji jeho očima děti vnímají opravdu nejlépe. Děkuji nejen za sebe, ale za celou knihovnickou obec. Milý Jiří, děkujeme!
Za celý tým knihovny Eva Kordová, dlouholetá spolupracovnice.