BŘEZEN 2020 – MĚSÍC PROMĚN A OSUDOVÝCH ZVRATŮ
Měsíc březen dnes končí a přinesl nám do našich životů opravdu velkou zkoušku. Do života celého lidského společenství této planety Země. Museli jsme všichni řešit dosud neřešené, přijmout co bychom ani ve snu nedokázali předpovědět. A přece se to stalo. Uvědomili jsme si, že život je tak vzácný a křehce pomíjivý. Budeme si možná v budoucnu více vážit pravých hodnot života. Budeme možná lépe a upřímněji umět poděkovat a ohlédnout se nazpátek v prostoru času.
Knihovna Antonína Marka v Turnově, tak jako tisíce dalších knihoven v naší zemi, měla připraveno na tento měsíc řadu krásných akcí, projektů a setkání. Měsíc březen je tradičně v knihovnách měsícem čtenářů a čtenářství. I letos tomu mělo tak být. Bohatě naplánovaný program celostátní propagační akce měl být nejen třetím měsícem ve znamení 200. výročí založení knihovny v Turnově, ale také měly pokračovat všechny projekty výchovy ke čtenářství a další významná výročí: Připomínám 350. výročí J. A. Komenského, 150. výročí narození Josefa Pekaře atd.
Co jsme stihli uskutečnit ten první týden před jarními prázdninami, to se stalo mementem. Byl to týden plný krásných setkání. Následovaly jarní prázdniny a pak už přišla postupná krize, uzavření škol, vyhlášení nouzového stavu a řada nutných omezení. Situace je vážná a trvá i nadále. Ale přesto mi dovolte být optimistou a věřit v lepší dny, na které musíme být připraveni. Připraveni s nadějí a pohledem do budoucna, s vírou, že bude lépe. Že budeme opět pomáhat ve vzdělávání našich dětí, že budeme otevřeni širokému společenství tak jako dříve. Ale naše vnímání bude přece jen jiné. S vědomím, že je to opravdu vzácné přinášet do lidského společenství radost, poznání, prožitek, že je normální si pomáhat navzájem a stát při sobě když přijde těžká doba. Umět předat tu životní moudrost našich předků, že člověk sám není nic, že je dobré naučit se dělat něco pro druhé a ti druzí mu to zase vrátí, až to bude potřeba.
Přes všechny těžké chvíle jsou si najednou lidé opět mnohem blíž než dosud, dokážou si pomáhat nejen v rodinách, ale v širším společenství. Mnozí přehodnotili své životní priority. Opravdu pro mnohé z nás tvrdá cesta poznání.
Nyní si ale dovolím vrátit se zpět k těm aktivitám, které jsme stihli uskutečnit v tom prvním březnovém týdnu.
- Střípky z českých pověstí
Chtěla bych poděkovat malým hercům, dětem z mateřské školy Sluníčko, které udělaly tolik radosti babičkám a dědečkům v penzionu, Domovince a na oddělení následné péče v nemocnici. Pozitivní energii a radostný zážitek si tak mohli senioři odnést do budoucna, do dnů kdy nemohou být v kontaktu se svými blízkými, ani se světem venku. Střípky z českých pověstí se opravdu povedly. Díky patří také učitelce Elišce Čapkové.
- Čtenář roku – učitel
Ráda bych dále poděkovala všem pedagogům ze škol, kteří nyní učí děti na dálku, za jejich spolupráci. Rok výročí učitele národů Komenského dal vzniknout myšlence nominovat letos na čtenáře roku právě učitele. Slavnostní vyhlášení proběhlo v rámci krásného pořadu Večera Na Sboře ve čtvrtek 5. března.
Nominace a poděkování patří jmenovitě níže uvedeným učitelům za jejich významnou spolupráci při výchově ke čtenářství.
Eliška Čapková – MŠ Kosmonautů, Vendula Bičíková, Radka Žáčková a Šárka Sedláčková – ZŠ Skálova, Eliška Holečková, Klára Šimicová, Iva Tomešková a Michaela Vlčková – ZŠ 28. října, Helena Podzimková, Sylva Kutková, Martina Melíšková a Jana Kepková – ZŠ Žižkova, Jana Hlaváčová – gymnazium Turnov.
Titul Čtenář roku – Učitel získala Mgr. Jana Kepková, učitelka II. stupně na ZŠ Žižkova Turnov za mimořádné aktivity ve výchově ke čtenářství. Škoda, že už nemohlo dojít ani na regionální kolo, ani na celostátní vyhlášení v Praze.
3. Literární pořady
Večer Na Sboře – Literární hysterie
Netradiční literární pořad o životě české spisovatelky Boženy Němcové připravila produkční ČT Mgr. Karolína Meixnerová. Spolu s kolegou scénáristou ČT Markem Blažíčkem sklidili velký úspěch od všech přítomných posluchačů. Osobně mne těší, že Karolína patří do líhně talentů, které prošly literárním kroužkem Turnovský Granátek, který řadu let pracuje v Městské knihovně Antonína Marka. Pořad byl připraven k 200. výročí narození Boženy Němcové.
Literární pořad – Jak jsem je poznal
Jičínský novinář, člen literárního klubu Bohumír Procházka připravil literární pořad o českých spisovatelích a výtvarnících, kteří se postavili proti totalitnímu režimu. Pavel Kohout, Ludvík Vaculík, Ivan Martin Jirous – Magor a další.
4. S knížkou do života – Pohádkové babička ve školce i v Náruči
Ano i toto čtení babičky ještě stihly a teď si také musíme počkat, až se vše přežene a babičky nejen ve školce a v Náruči, ale i doma budou zase moci číst svým vnoučátkům.
5. Pohádkovník – Fabularius Anderseni
Noc s Andersenem tohoto roku měl být 20. ročníkem a vyvrcholením března měsíce čtenářů. Nosným mottem bylo 200. výročí založení knihovny v Turnově. Bohužel v této chvíli nevíme, kdy se bude tato akce opravdu konat, ani datum 15. května není bohužel reálné. Podzimní termín není ještě stanoven. Jediné se podařilo uskutečnit. Zcela neoficiálně a bez velké účasti dětí, rodin, kmotrů a vzácných hostů, byl zasazen Pohádkovník – strom jeřáb muk/sorbus aria/. Strom musel být zasazen, aby nezahynul a mohl se tak stát symbolem naděje, že se u něj setkáme opět v budoucnu pokojně a v lepším čase. Stromy jsou živými svědky všech lidských osudů, provázejí nás od kolébky až do konce života. Dovolte mi ocitovat část textu od ženy – spisovatelky a kmotry řady dnes již památných stromů doktorky Marie Hruškové: „Jak nejlépe zařídit, aby se zážitek neztratil? Čím ho připomínat ne jeden rok, ale třeba desítky let? Paměť koho je tak dlouhá, že přesáhne jeden lidský život a současně má ten živý svědek blízko k pohádkovým hrdinům, k princeznám a králům? A dokonce jej zdobí vzácnější koruna než je ta královská ze zlata a s drahokamy? Našel se takový – je jím s t r o m s živou korunou zdobenou poletujícími ptáčky. A tak se v Turnově pět let od první Noci s Andersenem, tedy od roku 2005, ujal pěkný zvyk zasadit před očekávanou pohádkovou nocí stromek, budoucí památný strom. Druh stromu nebyl podstatný, všechny stromky vysazené při této akci jsou nazývány Fabularius Anderseni (Andersenův Pohádkovník). Každý však dostal svého „patrona“, tedy symbolického pohádkového hrdinu, po kterém se stromek jmenuje a sázet ho pomohli jeho „kmotříčkové či kmotřičky“, kteří mu popřáli dlouhý život a hodně přátel. Svědky vysazení se stali všichni účastníci slavnosti. Zrodila se krásná a současně potřebná tradice spojující v sobě lásku ke knize, vztah ke stromům i touhu, aby i pro nás co nejčastěji zvítězilo dobro nad špatností. A u těch, kteří mladým čtenářům pohádkovou noc pomáhají uskutečnit, se k té tradici připojuje nadšení a upřímný vztah k dětem, protože bez toho by se nic nepodařilo uskutečnit. V Turnově se této myšlence daří a její organizátorka dokázala pro dobrou myšlenku získat pedagogy, rodiče i veřejnost.“
Stromy jsou svědky všeho lidského konání, jsou nedílnou součástí našich životů, minulých, současných i budoucích. Věříme, že strom zasazený v období tak těžkém pro nás všechny se stane symbolem naděje, naděje v lepší čas a naplnění lidských snah a přání. Děkuji kolegyním z odboru životního prostředí městského úřadu Míle Šípošové a Haně Malé za poskytnutí stromu a jeho zasazení. Pevně věřím, že se symbolicky sejdeme pod pohádkovým stromem roku 2020 až tato těžká zkouška lidského bytí pomine.
Foto Střípky z pověstí – Malí herci se seniory
foto Čtenář roku – Učitel
Jana Kepková
Večer Na Sboře – Literární hysterie – Karolína Meixnerová
Jak jsem je poznal – Literární pořad Ing. Bohumír Procházka
S knížkou do života – Pohádkové babičky v MŠ Turnova a Pohádkové čtení v Náruči Marie Meixnerová
MŠ 28. října Turnov Marie Podzimková – MŠ Zborovská
Pohádkovník 2020 jeřáb muk /sorbus aria – FABULARIUS ANDERSENI