Co takhle si něco přečíst?
Listopad už je tu se svým typickým sychravým počasím, proto by bylo lepší zalézt ke krbu s dobrou knihou :o)).
Co takhle vyzkoušet nějaké naše doporučení?
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Elena Ferrante – Geniální přítelkyně
„První díl tetralogie nás zavede do Neapole padesátých let. Dvě školačky Lily a Elena čtou a sní o úspěchu, o lásce, o bohatství, ale prozatím znají pouze poválečnou chudobu, pokrytectví
a všudypřítomné násilí. Přestože si celou dobu čtenář musí myslet, že geniální z těch dvou je Lily, v závěru knihy zjišťujeme, že je to Elena. Ten příběh je prostě strhující, nemám pro něj výstižnější výraz. Lehce zasvěcené zřejmě nepřekvapí, že o skutečné totožnosti autorky Eleny Ferrante není veřejnosti nic známo. Existuje několik teorií o tom, kdo se za tímto jménem skrývá, nicméně tento fakt je doposud tajemstvím.“
Elena Ferrante – Příběh nového jména
„Druhý díl tetralogie knihy Geniální přítelkyně. Lily se provdá za úspěšného podnikatele, je mladá, krásná, bohatá a velmi svá. Elena pokračuje ve studiu, ona chudé děvče ze špatné čtvrti nejenže dokáže zvládnout maturitu, ale dokonce získá univerzitní vzdělání. Obě dívky spolu stále soupeří, jejich přátelství dávno dostalo ošklivé trhliny, a přesto je jejich život dokonale propleten, jsou závislé jedna na druhé, nenávidí se a milují. Obě mají potřebu vymanit se ze svého prostředí, jedna studiem, druhá sňatkem v šestnácti letech a poté – v katolické Itálii – odchodem od manžela. A pro ty, které zaujaly první díly, mám pozitivní informaci. V říjnu vyšel díl třetí, a to pod názvem Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou: Mezičas.“
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé):
Will Gompertz – Přemýšlej jako umělec
„Ačkoli tuto knihu najdete mezi literaturou psychologickou a motivační, osobně bych ji řadila spíše k umění. Autor na příkladech známých umělců, převážně malířů, ukazuje některé principy kreativního myšlení. Dovolí vám nahlédnout „pod pokličku“ tvůrčích procesů. Umělecké postupy a metody lze využít v nejrůznějších oblastech života a pokud zrovna nechcete studovat celé životopisy a díla nejrůznějších umělců, je tato kniha pěkným shrnutím a jakýmsi přehledně uspořádaným abstraktem.“
Jáchym Topol – Citlivý člověk
„Na hlavě histrióna hipí hučka…,“ přečtete si v popisu jedné z hlavních postav – Táty – hned na první stránce a jste lapeni.
„Román promlouvající jazykem poezie, vybroušené obraty, novotvary. A neuvěřitelně funkční propojení něhy a brutality. Tak trochu drama, tak trochu fraška, která si ze všeho – od existenciálních krizí jednotlivých postav po politiku – utahuje. Lehké opravdové dialogy, u kterých se smějete a které končí vraždami, sebevraždami nebo alespoň pokusy o ně. Tolik naprosto nesympatických, zoufale neschopných postav, ožralů, rváčů, prostitutek, vrahů, šílenců…, kterými ale nedokážete opovrhovat.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Sally Lloyd-Jones – Jeho Královská Maličkosti
„Byla nebyla jedna šťastná rodina. Táta, máma a bloňďatá princeznička. Aby toho štěstí nebylo málo, narodil se chlapeček! Malý Král. To je radosti. Všichni se předhánějí v „ťuťání“ a „ňuňání“ a každý se může přetrhnout, aby splnit jeho Královské Maličkosti, co mu na očích vidí. Opravdu každý? Kdepak je malá, sladká princeznička? Ta se někde v koutě vzteká! To ONA je přeci ta nejúžasnější, nejkrásnější a nejmilovanější. Však tomu klukovi uřvanému, unudlenému ještě ukáže. Nebo že by to dopadlo všechno jinak? Velké ségry to někdy s malými brášky prostě nemají lehké. Jestli vás trápí doma podobný problém, tuhle veselou obrázkovou knížku doporučuji. A jestli ne, tak si jí přečtěte jen tak pro pobavení.“
Renáta Fučíková – Shakespeare
„William Shakespeare tvořil své hry před 400 lety a dnešním dětem (a nejen jim) se můžou zdát krkolomně a nesrozumitelně napsané. Přesto příběhy, které se v nich odehrávají, neztrácí nic na autentičnosti a můžou se stát klidně i dnes. A ať chceme, nebo ne, jejich znalost prostě patří k základnímu vzdělání:o). Zkuste tedy knížku Renáty Fučíkové, kde najdete 12 nejznámějších Shakespearových her převyprávěných dnešním jazykem a obohacených popisem života v renesanci. Od způsobů odívání a stravování, přes společenské poměry, až k osudu anglických panovníků.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Cormac McCarthy – Cesta
„Mrazivá depresivní četba od začátku do konce. Naděje, hledání naděje, je hlavní podstatou tohoto příběhu, poněvadž naděje umírá poslední… Sice syrová, ale naprosto výborná četba.“
Fredrik Backman – Co by můj syn měl vědět o světě
„Vtipný pohled ze Švédska na otcovskou výchovu, která je přeplněná popkulturními odkazy. Publikaci ocení zejména novopečení rodiče.“