Čteme i v září
Po prázdninách se vracíme s našimi doporučeními. Vyberete si mezi našimi tipy?:o)
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Matthew Inman – Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi
„Existuje mnoho knih, které vás naučí, jak se o kočku starat. Je ale jen jediná kniha, která vám řekne, jak poznáte, že vaše kočka touží po vaší krvi. Všichni chovatelé a milovníci koček budou souhlasit s tím, že kočky jsou osobnostmi – vyniká to ve srovnání s ostatními domácími mazlíčky včetně psů. Asi i proto jsou kočky námětem tolika skvělých komiksů, stripů nebo kreslených filmů. Knížka prochází celou řadu témat a situací, ve kterých jistě svého vlastního domácího miláčka velmi dobře poznáte. A co víc – naučíte se rozpoznat okamžik, kdy vaše kočka začne plánovat vaši smrt. To bude nejvyšší čas, kdy byste se měli nad sebou zamyslet, najít chyby, kterých jste se dopustili, a pokusit se ještě všechno zachránit. Poznámka nakonec: KDO NEMÁ RÁD KOČKY, STANE SE V PŘÍŠTÍM ŽIVOTĚ MYŠÍ :o).“
Mitch Albom – První telefonát z nebe
„Jednoho dne v michiganském městečku Coldwater zazvoní telefon. Hlas říká, že volá z nebe. Je to největší zázrak v historii nebo nějaký krutý vtip? Zatímco telefonátů v městečku přibývá a na povrch začínají vyplouvat důkazy o životě po životě, město – a celý svět s ním – se mění. Pouze hlavní hrdina Sully; vojenský pilot, se kterým si osud velmi krutě pohrál; zůstává přesvědčen, že po tomhle smutném životě už nic nenásleduje. A nejen kvůli svému zlomenému srdci, ale zejména i kvůli svému synovi, touží vyvrátit existenci tohoto fenoménu. Kniha je velmi čtivá, nechcete od ní odejít. Autor vám ji navíc originálně zpestří vkládáním historických údajů o vynálezu telefonu a jeho vynálezci do textu.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Emma Donoghue – Pokoj
„Jedna z nejlépe napsaných, obsahově i jazykově nejpozoruhodnějších knih, které jsem za dlouhou dobu četla. Příběh vypráví pětiletý Jack, jehož maminka pro něj v jediném pokoji vytvoří celý svět. Mami a Jack žijí v Pokoji, pro každého z nich je Pokoj něčím docela jiným.
Neuvěřitelná, fascinující kniha, kterou rozhodně nedoporučuji číst před spaním. Nemůžete přestat, potom nemůžete spát. Od čtení se lze jen velmi těžko odtrhnout, některé pasáže vás dojmou k slzám. Stále dokola se divíte prostotě a pravdivosti Jackova světa.“
Marek Šindelka – Mapa Anny
„Kniha povídek, příběhů, které narůstají jako krystal kolem malého zrnka uprostřed. Tím zrnkem je Anna.
Potkáte tu puberťáky, starého horníka, třicátníky s názorem na všechno a naprostou vnitřní nejistotou. Mladou manželskou dvojici i staršího milence. Pohled do jejich životů zabíhá z nezvyklých úhlů, chytá se maličkostí, až překvapivě důležitých, vykresluje každou jejich drobnou myšlenku.
Co velmi oslovilo mě osobně je jazyk, styl vyprávění. Svěží, přímý a přesto plný zvláštních metafor a obrazů.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Michael Stavarič – Děvčátko s kosou
„Řemeslo se dědí z otce na syna, ale co když se místo syna narodí dcera a tatínkem je smrťák? Emancipace vládne světem a tak holčička vyfasuje od tatínka velikou kosu a vyráží do světa poznat život. Smrt je přeci součástí života a protože život není černobílý ani smrt nemusí být jenom černý strašák. Netuctová knížka s originální grafickou úpravou.“
Caleb Krisp – Poděska Ivy
„Ivy je dvanáct let a je sirotek. Ovšem žádný ustrašený chudáček, ale spíš pěkně rozcapená a drzá holka. Na živobytí si vydělává jako služebná a né zrovna úspěšně. Její poslední paní před ní raději prchla do Ameriky. Přesto se najde někdo, komu může být prospěšná. Je to umírající šlechtična, která si přeje, aby Ivy předala “hodinový diamant“ jiné dvanáctileté holčičce k narozeninám. Žádný problém. Jenže splnění úkolu se začíná komplikovat a Ivy zažívá jedno podivné dobrodružství za druhým a zjišťuje, že i ona je asi trošku podivná…“
Emilie Gillet – Řekni mi kolik
„Další díl ze série oblíbených encyklopedií pro nejmenší. Otázky i odpovědi jsou rozděleny do pěti oblastí: zvířata, lidské tělo, přírodní svět, civilizace a Země.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Penelope Fitzgerald – Na vodě
„Bude-li deštivý podzim, není lepší pohody než zalézt do křesla s hrnkem teplého čaje a příjemnou knížkou. Třeba s jednou ze života houseboatů upršeného šedivého Londýna 50. let 20. století… Jak se žije na Temži v zimě a mrazu a jaké jsou lodní „sousedské“ vztahy…?“
Lukáš Kerhart – Cestování, nejlepší životní investice
„Motivační, inspirační a povzbuzující kniha pro mladé lidi toužící poznat svět. O dnešních možnostech práce nebo studia v zahraničí, o agenturách, o duševní i fyzické přípravě na několikaměsíční život v zahraničí, o nenahraditelných zážitcích a zkušenostech, které by měl „každý český zápecní Honza“ získat, aby obohatil svůj budoucí život a přispěl svému národu.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
David Duchovny – Kráva nebeská – pohádka pro dospělé
„Po rekonstrukci knihovny by to chtělo někam vycestovat… Škoda, že na to není čas, takže cestovat jedině díky knize. Doporučuji vyrazit se známým hercem Davidem Duchovnym a jeho krávou, krocanem a prasetem směrem do Izraele!“
Jan Novák a Jaromír 99 – Zátopek …když nemůžeš, tak přidej
„Kdo to nestihl při olympiádě, musí nyní mrknout na nový český hit o českém legendárním sportovci, tentokrát v kresleném provedení:-).“