Knihy na leden!
Jako každý měsíc tu pro Vás máme naše doporučení, co si vypůjčit v lednu v naší knihovně.
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Jonas Jonasson – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
„Pro ty, kteří tuto skvělou knihu ještě nečetli: Nepodceňujte seniory. Stařík vedle vás mohl teoreticky způsobit smrt tří lidí, vycvičit uprchlou slonici a překvapit vás několikamilionovým bohatství v kufru. Též by se mohl znát se Stalinem, Churchillem, Trumanem, Čankajškem, Mao Ce-tungem, ale i Kim Ir-senem a Kim Čong-ilem i bratrem Einsteina. A taky by třeba mohl být klíčovou osobou při vynálezu atomové bomby!“
Berthe Meijerová – Život po Anně Frankové
„Autobiografická kniha známé nizozemské žurnalistky a spisovatelky, která jako šestiletá byla deportovaná do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Tam strávila rok a půl, přišla o rodinu, přežila jen ona a její mladší sestra. Vzpomínky a traumata jí pronásledují celý život. I přesto je tato kniha plná velmi nečekaných zážitků, touze po bohatství a hmotném zajištění. Čtenáře nemůže nenapadnout myšlenka – Jak by asi žila a jaká by vlastně byla Anne Franková, kdyby přežila…?“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Donna Tarttová – Stehlík
„Kniha je ideální společnicí pro zimní večery, uvařte si hrnek čaje, připravte něco dobrého a ponořte se do dramatického příběhu Theodora Deckera. Tragická událost převrátí jeho život vzhůru nohama a Theo se ocitá na místech a mezi lidmi, o jakých by se mu ani nesnilo. Stovkami stránek čtenář proplouvá s lehkostí a svižně, nenajdete obšírné popisné pasáže ani zdlouhavé úvahy. Rozhodně se proto nelekejte rozsahu a velikosti románu, nudit se určitě nebudete.“
Samantha Shannonová – Kostičas, Vidořád
„Akční fantasy z budoucnosti? Kostičas i Vidořád, první dva díly plánované sedmidílné série, tím vším opravdu jsou. V záplavě fantastiky mnohdy pochybné kvality dokáže být tento příběh originální a zároveň i přijatelně napsaný. Ač vykreslený svět působí mnohdy chaoticky a nesourodě, přesto funguje. Nejsou v něm žádné můstky, vycpávky ani nelogičnosti. Svět krutého režimu, zvláštních druhů magie, intrik i velkých děsivých tajemství. A opravdu nečekejte nic rozvláčného, na zhruba pěti set stránkách každého dílu akce následuje akci, děj je plný více i méně překvapivých zvratů. Mohu doporučit jako skvělou oddechovou četbu, napínavý příběh vás spolehlivě odtrhne od vnějšího světa.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Zdeněk Svěrák – Tři bratři a Evžen Gogela – Tajemství staré bambitky
„Připomeňte si známé pohádky, které jste o Vánocích jistě nepropásli. V jejich knižní podobě najdete nejen příběh a fotografie, ale také noty a texty k písničkám, které v pohádkách zazněly. Ve „Třech bratrech“ se navíc dozvíte i spoustu zajímavostí z natáčení.“
Zuzana Pospíšilová – Hravá škola cvičení
„Cukroví, řízky a válení u pohádek…tak pokud máte pocit, že byste si měli po vánočních svátcích trošku rozhýbat tělo, tato knížka vám v tom pomůže. V příběhu o dvou sourozencích a jejich tatínkovi najdete návod, jak se s dětmi hravou formou protáhnout a ještě se u toho pobavit.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Liz Gilbertová – Jíst, meditovat, milovat
„Ponořte se se spisovatelkou do nitra lidské duše, procestujte tři zcela odlišné země a nechte se unést filosofií obyčejných lidí z jiných kultur. Autobiografický román, zdaleka ne jenom pro ženy, v sobě ukrývá několik rovin – cestopis, román a duševní učení.“
Markus Zusak – Zlodějka knih
„Dá-li se něco „zhltnout“ najednou, je to napínavý a chytlavý příběh třináctileté Liesel odehrávající se v Německu za 2. světové války. Na pozadí dětského dobrodružství se dostaneme do prostředí obyčejných lidí a jejich postojů k režimu, válce, Židům a ostatním spoluobčanům. Odtrhnout se od čtení není vzhledem k neustálým očekáváním tak snadné, a ještě více vzrušení do vjemu vnese, když si čtenář uvědomí, kdo je jeho vypravěčem…“
Irena Laurynová (katalogizace, zástupce ředitele):
Florence Ollivet-Courtois – Slon v mé čekárně
„Zajímá vás, co se stane, když uteče tapír nebo stádo bizonů, lvice má oteklou tvář, je potřeba očipovat vlky v přírodě, jak probíhá operace oka u slona nebo do nákupního střediska vlétl jestřáb? O tom všem píše veterinářka, která se jako jediná ve Francii věnuje volně žijícím zvířatům a zvířatům v zoologických zahradách – a píše o tom s humorem a nadšením.“
Hana Hrabáková – Povídky ke kávě
„Krásné, vtipné, stručné a přitom ze života. Báječné jako dezert ke kávě – a netloustne se po nich.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Ian Fleming – Kouzelné autíčko
„Ano, je to tak! Ian Fleming není jen autorem bondovek, ale napsal i příjemnou pohádku pro děti, která je samozřejmě velmi dobrodružná a neobejde se bez nebezpečných zlosynů! A k tomu se navíc příběh motá kolem kouzelného auta!“
Petr Horký – Filmaři Hanzelka a Zikmund
„Petr Horký natočil v roce 2014 výborný dokument o cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Je zcela zřejmé, že autor je fascinován příběhem cestovatelské dvojce H+Z. Jeho kniha však přináší velmi odlišný pohled na jejich cesty, respektive se zabývá jen jejich celovečerními filmy a krátkometrážními snímky (v jejich podání spíše cestovatelské /etnografické/ reportáže). Pokud máte rádi cestování a film, doporučuji minimálně prolistovat tuto zajímavou knihu.“