Škola naruby aneb vysvědčení pro rodiče – Čtenářský deníček pro děti a rodiče
PROJEKT VÝCHOVY KE ČTENÁŘSTVÍ – ČTENÁŘSKÉ KLUBY PRO RODINY S DĚTMI
Projekt výchovy ke čtenářství pro 2. až 4. ročníky základních škol.
Městská knihovna Antonína Marka v Turnově se již v roce 2008 zapojila do kampaně na podporu čtenářství Celé Česko čte dětem. Následně poté se také přidala k programu Škola naruby aneb vysvědčení pro rodiče.
Společný program na podporu dětského čtenářství se zrodil v r. 2008 v Městské knihovně Český Těšín ze vzájemných kontaktů společnosti Celé Česko čte dětem a knihovny. Tento program se stal významným počinem v oblasti propagace čtenářství, dětské četby, zejména pak čtení v rodině. Za téměř desítku let svého působení ovlivnily tyto projekty povědomí veřejnosti o důležitosti četby, zejména pak výchovy dětí ke čtenářství.
Postupně se zapojily aktivní knihovny v celé České republice, které chtěly v této oblasti významně ovlivnit právě tuto oblast vzdělávání dětí v širší součinnosti rodiny, školy a knihovny. Vznikl nápad a realizace tzv. „žákovských knížek „ pro rodiče a vznikl ČTENÁŘSKÝ DENÍČEK PRO DĚTI A RODIČE
Pod záštitou Klubu dětských knihoven SKIP, který v prvních letech finančně podpořil všechny zúčastněné knihovny
se tato akce stala součástí vybraných tříd také u nás v Turnově. Trvala až do roku 2012 a byla velmi přínosná.
Následovalo finanční omezení a naše knihovna nemohla již deníčky nakoupit, pouze probíhalo hodnocení dětí formou vysvědčení pro rodiče a spolupráce s rodinami.
Ve školním roce 2015/2016 bychom rádi tento projekt opět rozšířili na původní rozsah a pro 300 dětí z turnovských základních škol nakoupili tzv. Čtenářské deníčky. Pracovalo by se opět s vybranými třídami I. stupně ZŠ /2.-3. ročníky/
Průběh projektu:
Čtení v rodině bude opět probíhat po celý školní rok. Do speciálních žákovských knížek – Deníčků pro děti a rodiče – budou děti zapisovat kdo četl a jak dlouho. Děti čtení oznámkují, mohou napsat pochvalu a namalovat si obrázek k dané knížce. Čtyřikrát do roka uspořádá knihovna pro držitele žákovských knížek i jejich rodiče třídní schůzky. Na těchto setkáních si děti prohlédnou nové knížky, dostanou tipy co si přečíst, zasoutěží si, pochlubí se krásnými obrázky inspirovanými přečtenými knížkami a také sdělí dojmy z četby. Nejlepší čtenářské deníčky budou na konci roku odměněny. Zároveň budou na Slavnosti abecedy a čtení, která je již u nás v Turnově tradiční akcí na konci školního roku, odměněny i nejlepší čtoucí rodiny. Hru na školu a celou tuto akci vzaly děti v minulých letech naprosto vážně a za podpory a úzké spolupráce školy a rodiny byly nadšené, že mohou známkovat své rodiče, starší sourozence i prarodiče. Program na podporu čtení v rodině a výchovu ke čtenářství nejmladších dětí, kde se tvoří základy pro pozdější rozvoj dítěte je velmi přínosný. Nabízí se také další návaznosti a rozšíření těchto základních aktivit ve spolupráci s nově vznikajícími Čtenářskými kluby v programu Nová škola.
Časový harmonogram:
Informace o projektu: září 2015
Zahájení projektu: Týden knihoven – 1. 10. 2015
Zapojení vybraných tříd, předání Čtenářských deníčků – setkání s pedagogy, rodiči
První setkání na tzv. čtenářské třídní schůzce: leden 2016
Druhé setkání: březen 2016 – Březen měsíc čtenářů
Třetí setkání: 1.6 – 8. 6. 2016 – Týden čtení v rámci kampaně celé Česko čte dětem
Čtvrté setkání a vyhlášení nejlepších účastníků: Slavnost abecedy a čtení – 21. června 2016
Cíle a význam projektu:
V plné míře podpořit výchovu ke čtenářství nejmladších začínajících čtenářů v rodinách, v úzké součinnosti a spolupráci zároveň se školami. Dát možnost rodinám zapojit se aktivně a podpořit výchovu svých dětí v této základní linii. Dovednost čtení a jeho rozvoj je základem pro další tzv. „školní úspěšnost“, která probíhá v mnoha oblastech základní školní docházky. Nově vznikající Čtenářské kluby na školách jsou toho dokladem. Dlouholetá úspěšná spolupráce turnovských základních škol a knihovny v oblasti výchovy ke čtenářství je zárukou, že tento projekt bude i nadále dalším společným cílem ve výchově našich dětí.
Realizátor a zpracovatel projektu: Eva Kordová kontakt: evakordova@seznam.cz, 736712400.