Prosincové doporučení od knihovnic :o)
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Kadlečková, Vilma – Mycelium
„Originální sci-fi, příběh plný pozemských i mimozemských intrik a boje o moc, hlavní hrdina postižený smrtelnou nemocí, detailně promyšlená mimozemská civilizace, sdílené vědomí živoucích Lodí a to vše spojeno do napínavého a neokoukaného celku. Zatím vyšly první čtyři díly plánované pentalogie, všechny jsou u nás v knihovně k dispozici a doufejme, že se co nejdříve dočkáme i pátého.“
Murakami, Haruki – Muži, kteří nemají ženy
„Povídková knížka známého japonského autora. Námětem sedmi povídek jsou tentokrát, jak prozrazuje název, muži. Jejich samota, trápení a lásky. Každá povídka je jiná, každý hrdina v úplně jiném postavení a životní situaci. Krátké příběhy ideální pro chvilku volného času, z nich většinu nelze odložit nedočtenou. Na každou novou Murakamiho knihu se těším, možná je můj názor zaujatý, ale nemůžu než doporučit jako skvělé čtení.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Keira Cass – trilogie Selekce, Elita, První
„V nových a velmi populárních netradičních dívčích románech se čtenářky(i) ocitnou v budoucnosti, která nevypadá až tak nereálně. Milostné příběhy hlavní hrdinky, statečné sedmnáctileté Ameriky, se odehrávají v královském paláci na pozadí drsné celostátní soutěže o manželství s princem. Romány v sobě snoubí romantiku s přemýšlením o lidských povahách a hodnotách, popisují společenské intriky a ukazují, kam až může vést touha po moci. Poslední díl vyšel v češtině letos v září, ovšem podle internetových ohlasů se ho čtenářky nemohly dočkat, a tak ho četly v anglickém originále, jenž je zvládnutelný pro středně pokročilé mluvčí angličtiny.“
Michaela Sanytrová – My name is Karamel a bydlím v Londýně
„Jaké je to vyrůstat v dvoj- nebo trojjazyčné rodině se dozvědí malí i velcí čtenáři v příbězích plyšového medvěda Karamela, který se přátelí s dětmi z londýnské České školy bez hranic. Jejich společná dobrodružství Vám představí nejen jazykové prostředí, ale také odlišnosti kultur nebo britskou metropoli. Knížka s didaktickým potenciálem vznikla jako první publikace tohoto typu pro bilingvní děti, ovšem číst si ji mohou lidé všeho věku a všech úrovní znalosti angličtiny.“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Green Scum – Nuselskej punk
„Příběhy obyčejných lidí, kteří se snaží v dnešním světě přežít, fungovat, existovat. Slovy autora: „Povětšinou na první pohled humorné, ale je za nima smutek, protože obyčejný člověk, takový ten, co nevyjde s ničím, život příliš veselý nemá. Povídky malostranské v novém pojetí.“
Sebastian Faulks – Jeeves a svatební zvony
„Kdo miluje Saturnina, musí milovat i Jeevese.“
Eva Hůlková a Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Martina Drijverová – Příšerní nezbedníci
„Po Zlobilkách, Příšerných zlobilkách a Nezbednících, přicházejí Příšerní nezbedníci. Komu by se chtělo zlobit, ať si přečte jak to s rošťáky, lumpíky a naschválníky dopadá. Příběhy jsou veselé, ale když se zamyslíte, že by se to mohlo stát i vám, zlobení vás asi přejde.“
Kerstin Gierová – První stříbrná kniha snů
První díl nové trilogie od autorky oblíbených „Smaragdů“
„Hrdinka Liv má hrůzostrašné sny, které se jí prolínají do běžného života. Jak je možné, že někteří lidé o ní vědí, co nikdy nikomu neřekla? Co skrývají dveře s klikou ve tvaru ještěrky? Co se děje v noci na hřbitově? Knížka je plná záhad a tajemna. Zvědavost ale vítězí nad strachem, alespoň u Liv Silberové. Nechte se strhnout dějem, mráz vám poleze po zádech a duchové se vám vkradou do sna…“
V kostce…
„K oblíbeným hrám od Albi nám přibyly nové: Praha v kostce, Matematika v kostce, Pohádky v kostce, Historie v kostce, Česká republika v kostce, Zvířata v kostce a Příroda v kostce. Zábavnou formou děti ( a nejen ony ) získají nové vědomosti a znalosti. Učení nemusí být vůbec nuda a s „Kostkou“ je to zábava pro celou rodinu. Přijďte si k nám do knihovny vybrat i z jiných nových her a možná získáte inspiraci pro Ježíška!“
Irena Laurynová (zástupce ředitele):
Lucy Dillon – Na sto způsobů
„Hlavní hrdinka knihy je pět let po chemoterapii, manžel ji opustí pro jinou a ona se rozhodne začít nový život v novém bytě pouze se sto věcmi, které jsou pro ni důležité. Ano, je to čtení pro ženy. Ale představte si tu pohodu – pošmourný podvečer, sedíte v křesle, před sebou kávu (popřípadě i vánoční cukroví) a čtete si dobře napsaný čtivý román. A to tato kniha je.“
Etgar Keret – Sedm dobrých let
„Izraelský autor to uvádí jako povídky, ale spíše se jedná o autobiografické črty, úvahy, fejetony. Národnost autora poznáme nejen z toho, že o sobě mluví jako o „druhé generaci po holokaustu“, ale i podle některých témat – antisemitismus, vzpomínky rodičů, rakety. Ale nebojte se, nejedná se o pochmurné čtení, je to napsáno s vtipem, nadhledem, pochopením pro lidské slabosti. A nutí k zamyšlení – například když se rodiče tříletého syna hádají, zda ten půjde v 18 letech do armády nebo ne. A my si uvědomíme, jaké máme štěstí v tom, kde a kdy žijeme.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Jo Nesbø – Lovci hlav
„Norský spisovatel detektivního žánru nepřestává překvapovat. Člověk by čekal, že po sérii s detektivem Harry Holem musí přijít úpadek, ale kniha Lovci hlav je snad ještě lepší. Hlavní postava je nejlepší a přitom nejhůře placený lovec hlav (tzv. headhunter) v Oslu. K tomu ještě je velmi dobrý zloděj uměleckých děl. Proč to ale dělá? Miluje totiž život na vysoké noze. Kvůli tomu dokáže občas zajít opravdu daleko. Zejména když se objeví silný protihráč. Nesbø znovu cynický, vtipný a s pravou thrillerovou atmosférou.“
Iva Pekárková – Postřehy z Londonistánu
„Iva Pekárková vypráví o životě v Londýně vtipně a s nadhledem. Nejzajímavěji se mi jeví pohled na multikulturalismus hlavní metropole Velké Británie z pozice londýnského taxikáře. Opravdu netradičně uchopené islámské náboženství, což je v současné době v ČR potřeba.“
Rozhovor s Vilmou Kadlečkovou (nejen) o Myceliu: http://www.literarnialchymie.cz/rozhovor-kadleckova/