Knihovnice doporučují na listopad…
…no přece knihy ke čtení! Nebo alespoň k listování!
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Ed Brubaker & Sean Philips – CRIMINAL I. – Každý je zločinec
(reprezentativní vázané vydání vysoce oceňované komiksové kriminální série)
Ed Brubaker & Sean Philips – CRIMINAL II. – Poslední z nevinných
(každá kniha obsahuje tři samostatné příběhy s různými bonusy)
C. D. Payne – NESTYDATÉ PLAVKY
(od autora kultovního deníku Mládí v hajzlu; vraťte se do roku 1957, kdy bikiny dokázaly vyvolat na pláži pozdvižení)
Evžen Boček – POSLEDNÍ ARISTOKRATKA
(bláznivá rodina a k tomu několik střelených zaměstnanců „nejchudšího zámku v Čechách“. Otec je skrblík, americká maminka se chce podobat princezně Dianě a největší událostí na zámku Kostka za posledních tři sta let byla svatba Helenky Vondráčkové. Kastelán Josef nenávidí lidi, hospodyně paní Tichá kleje jako dlaždič a celý den nasává ořechovku přímo z lahve…)
Evžen Boček – ARISTOKRATKA VE VARU
(pokračování humoristického románu, oceněného Obcí spisovatelů jako nejlepší humoristická kniha roku 2012)
Alice Horáčková – VLADIMÍRA ČEREPKOVÁ
(strhující biografie beatnické básnířky, včetně četných dobových archivních dokumentů; v sedmnácti flámovala s Allenem Ginsbergem, Juraj Jakubisko o ní natočil jeden ze svých prvních filmů, prožila posledních pár hodin před otravou plynem s další kometou českého beatnického nebe, Václavem Hrabětem)
Venuše Samešová – VENUŠE SAMEŠOVÁ
(autobiografie ženy nevšedního osudu, která ztvárnila roli slavné princezny; vyprávění o životě krásné míšenky v normalizační Praze, i o tom, co se dělo v domě Jiřího Muchy na Hradčanech, o nečekaném horizontálním setkání s Karlem Gottem..)
Michal Petrov – RETRO ČS
(báječná publikace plná dobových reálií a fascinujících fotografií, nad kterými se rozněžníte a dlouhé chvíle budete listovat a vzpomínat)
Jaroslav Čejka – PROSRANEJ ŽIVOT
(tragikomický příběh nešťastníka trpícího syndromem dráždivého tračníku; útlocitné čtenáře tato kniha možná pohorší, podobně postižené snad posílí a ty ostatní – doufejme, aspoň pobaví)
Irena Fuchsová – KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ
(autobiografický román úspěšné spisovatelky a blogerky, která postoupila do finále nejúspěšnějších blogerů roku 2013)
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Martin Reiner – Básník, román o Ivanu Blatném
„Skrze básníkův osud nahlédnete do dějin od dob prvorepublikových po čerstvě porevoluční léta. Seznámíte se s uměleckou společností u nás i v emigraci a ztratíte mnoho iluzí o našich velkých básnících. I přes svou obsáhlost velmi čtivý příběh.“
Michael Babka – Krajničky
„Krajničky, krátké texty, glosy o dnešní digitální, ekonomické, mediální a reklamní době. Každá krajnička je čtením na pár minut a skvěle se u ní pobavíte.“
Anthony Doerr – Jsou světla, která nevidíme
„Dva příběhy, které jsou v realitě druhé světové války především lidské. Nedočkáte se krvavých scén, vojenské strategie, ani zdlouhavých popisů historických událostí. Na obou stranách konfliktu stojí mladí lidé, většinou stejně zmatení, hladoví a šokovaní krutostí okolního světa, snaží se žít a přežít, když je jimi zmítáno ve víru událostí a přitom si zachovat něco ze svého vnitřního světa. Strhující příběh, který nedovolí knihu odložit. Střídání krátkých kapitolek nenudí, román přečtete jedním dechem.“
Ondřej Hanus – Výjevy
„Básnická sbírka, za niž mladý autor získal Cenu Jiřího Ortena. Tvoří ji sonety a kratší rýmované formy. Díky pevnější formě a rýmům se básně dobře čtou i vnímají. V jejich pochmurnosti i filologických hříčkách a obrazech často najdete několik řádků, verš nebo i jen slovní spojení, z kterého mrazí a nad jehož vybroušeností se musíte zastavit a vychutnávat.“
Jaroslav Svoboda – Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady
„Jedna z nejlepších knih o založení a udržování jedlé zahrady, ekologickém přístupu k přírodě a soběstačnosti.“
Paul Midler – Made in Čína
„Pohled do zákulisí čínské velkovýroby. Drsná realita pracovních podmínek a byznysu bez cenzury.“
Neil Gaiman – Předběžné varování
„Soubor kratších povídek a básní mísících realitu s fantazií do zvláštních a mnohdy znepokojivých příběhů. Originální fantastika.“
No Violet Bulawayo – Chtělo by to nový jména
„Tato kniha, ač z jiných let a jiných zemí, nabízí pohled na emigraci ze strany uprchlíků. Autorka se inspirovala vlastním osudem, kniha je velmi živá a když si uvědomíte, že se nejedná o fikci, působí místy až bolestivě.“
Dorothe Norsová – Na hraně
„Povídky o všedních událostech, které lidé silně a emotivně prožívají. Jsou psané velmi úsporným stylem. Příběh, který by vydal i na román Norsová vměstná do krátké povídky, nic nechybí ani nepřebývá a vy si v krátké chvíli volna přečtete velký příběh.“
Jitka Suchá – Trénink slovní zásoby pro každý věk
„Kniha cvičení pro rozvoj slovní zásoby, paměti, logického i kreativního myšlení. Nudit se u ní rozhodně nebudete.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Laura Lee Gulledge – Kreslený svět podle Annie
„Každá dospívající dívka má svých starostí dost a Annie se k tomu všemu ještě musela přestěhovat s rodiči do New Yorku. Nové město, nová škola, noví spolužáci. Cítí se ztracená, rodiče jí nechápou, trpí nízkým sebevědomím a jediným společníkem je její skicák. Komiks pro holky, které se dokážou porvat s problémy.“
Jim Mercado – Sýkorčino dobrodružství s bezpečností na internetu
„První příručka o bezpečnosti na internetu pro předškolní děti.“
Věra Provazníková – Listopadová pohádka
„Jakou jinou pohádku v listopadu, než listopadovou. Vypráví o holčičce, která při podvečerní podzimní procházce najde malinkatý, růžový domeček se zvonečky. Kdopak v něm asi bydlí?“
Lenka Rožnovská – Skřítci školkovníčci
„Víte, že každá školka má své skřítky školkovníčky? Zajímá vás, jak asi vypadají a hlavně co se stane, když zaspí začátek školního roku? Seznamte se s dětmi ze školky, která má místo střechy zvon a dějí se v ní opravdu zvláštní věci.“
Michal Bystrov – Nech ten mech
„Knížka, ve které si najde svou básničku každý, bez rozdílu věku. Hra se slovy s nápaditým obrázkovým doprovodem zaručeně zažene chmury v podzimních plískanicích.“
Veronika Válková – Za Marie Terezie
„Cesta časem třináctiletou Báru tentokrát zavede na vesnici za dob panování císařovny Marie Terezie (1740-1780). Spolu s ní prožíváme dobrodružství v časech, kdy byl život úplně jiný než dnes, přesto lidé řešili podobné problémy jako my. V dalších titulech Veroniky Válkové se s Bárou můžete vydat do Pompejí nebo Terezínského gheta.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Iva Pekárková – Postřehy z Londonistánu
„Právě čtu toto a nejraději bych se neodtrhla, neboť mi autorka v mnohém mluví z duše…Píše o životě v Londýně tak, jak jsem ho zažila i já. Letos v létě vyšly knižně fejetony a myšlenky, které psala autorka původně pro svůj blog. Žádná četba snad není pro letošní podzim akutálnější…Předmětem příběhů je soužití všech světových etnik, náboženství, kultur a ras v jednom městě, v Londýně. A funguje to!“
Romana Křenková – Peřiny a chléb
„K tomuto titulu jsem si dovolila zkopírovat Vám svůj facebookový komentář…V celém znění není hoden zveřejnění na stránkách knihovny, ovšem odebereme-li první a poslední větu, bude stále výstižný: Božíííí! Skvělá obrazná pojmenování. Zážitky a pohled dítěte, dívky a ženy, život a smrt, politika a něžnost, krajnost a niternost, zkrátka krásný román. Pardon, ale kam se hrabe Kundera – Žert jsem ani nedočetla.“
Irena Laurynová (zástupce ředitele):
Barbora Šťastná – Jak jsem sebrala odvahu
„Než jsem si přečetla tuto knížku, měla jsem dojem, že snad nikdo nemůže být jako někdy já – tak trapný, neschopný, sebepodceňující se, bát se toho, co se nikdy ani nestane,… A díky paní Šťastné vím, že takhle to máme někdy všichni. Jen já o tom neumím napsat tak krásné a vtipné fejetony.“
Pavla Smetanová, Yiannis Koreček – Řecká ruleta
„Nečekejte zábavné čtení o životě na Korfu jako v jejích předcházejících knihách. Tentokrát autorka rozebírá ekonomickou situaci Řecka, jak k ní došlo, jaká je současnost a jak ovlivňuje běžný život obyčejných Řeků. A vysvětluje to jasně a srozumitelně. A že ne vše, co se u nás o řecké krizi říká, je pravda. Jen musím přiznat, že kapitoly, které napsal pan Koreček, mi přišly příliš suchopárné a klidně bych se bez nich obešla.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Andy Weir – Marťan
„Výborné komorní Sci-fi, jež vyšlo roku 2011 a hned se stalo světovým hitem. Konečně se to dostalo i k nám do České republiky, dokonce podpořené filmovým zpracováním, které je také velmi dobře natočené. Doporučuji všem milovníkům vzdálených světů a cynických hrdinů.“
Nic Pizzolatto – Galveston
„Scénárista seriálového hitu True Detective (v ČR přeloženo jako Temný případ) napsal před několika lety kriminální drama, které v sobě skrývá temnou atmosféru jižanských států USA přesně tak, jak to bylo vyobrazeno ve zmiňovaném seriálu. Příběh o zbytečnosti života, o tom, že pomsta někdy nemá opravdu smysl, a že i když je špatně, pořád může být stále hůř!“