VU3V – Každodenní život v barokních Čechách a na Moravě

22. 2. | 9:3010:00

Když se díváme na dějiny určité doby, vždy jakoby podvědomě začínáme u vladařů – králů, císařů či v moderní době prezidentů. Ale české dějiny neměly jen Karla IV., Jana Žižku či Valdštejna. Žily tam generace jakoby „zapomenutých“ prostých lidí, mužů a žen. Ti přece museli mít také své dějiny, své životní příběhy. Pokud archivy nabídnou dostatek dokumentů, můžeme je studovat se stejným zájmem a úspěchem jako korunované hlavy. A tak tento kurz sleduje každodennost těchto lidí, kteří žili před staletími na českém venkově, a nabízí témata, jež osvětlují život našich předků v celé šíři. Sem patří také kriminalita, sex, životní běh prosté ženy, ale pro severní Moravu také čarodějnické procesy či osobnost s nimi těsně spjatá – H. F. Boblig. Tato témata prozrazují, že venkovský život nebyl jen o práci, robotě, ale bylo tam mnoho zajímavých příběhů někdejších živých lidí, jejichž osudy mohou přinést jiný pohled na naši minulost. A toto poznání představuje hlavní smysl celého cyklu přednášek.

Osnova:

1. Sex v době temna
  2. Obyčejný život v baroku (život bez lesku barokní nádhery)
  3. Kriminalita a každodennost
  4. Mýtus čarodějnických procesů na severní Moravě
  5. Boblig kontra Lautner, dobro kontra zlo?
  6. Malé dějiny velkého světa (dobrodružný život prosté ženy)

Přednášky budeme promítat vždy od 9:30, jednou za 14 dní ve čtvrtek, v suterénu hlavní budovy knihovny. První přednáška je nezávazná a zdarma. Na této druhé přednášce se již bude vybírat poplatek 500 Kč/semestr.

Virtuální Univerzita třetího věku
Jedná se o šestidílný vzdělávací kurz zájmového vysokoškolského studia a probíhá prostřednictvím videopřednášek. Studium je určeno všem, kdo dosáhli důchodového věku a zvládnou základní práci s počítačem. Školné je 500 Kč. Podrobné informace a podmínky studia najdete na: ww w.e-senior.czu.cz a www. vu3vturnov.webnode.cz.

22. 2.
Rubriky Akce: