VU3V – Buddhistické umění Indie – 2. přednáška

Čtvrtek, 20. 10. 2022 | 9:3011:00

Kurz provede posluchače dějinami výtvarné kultury buddhismu, který právě v Indii vznikl a v prvních staletích své existence vzkvétal. Přednášky kurzu se zaměří na podrobnou prezentaci všech zásadních památek, sochařskou a vzácně i malířskou výzdobu. Zájemci se seznámí s hlavními stavebními typy buddhistické sakrální architektury a důležitými sochařskými styly na ukázkách z památkových lokalit i na početných exponátech indických a světových muzeí. To vše v dějinném kontextu, samozřejmě.

Druhá přednáška: Cesta k dokonalosti – hledání těla a tváře Buddhy

Indo-řecké buddhistické umění kvetlo na přelomu našeho letopočtu v oblasti Gandhára na severním pomezí mezi dnešním Afghanistánem a Pakistánem. Začleněním do Kušánské říše v 1. století se vliv gandhárského umění ještě více prosazoval v severní Indii, zejména za kušánského krále Kanišky ve 2. století, kdy se začal vzájemně ovlivňovat s dosud svébytným stylem Mathury. Toto zásadní období změnilo podstatně i buddhistické umění – Buddha začal být poprvé zobrazován jako lidská postava. Současně se mění i buddhistická doktrína a mahajánový směr lépe přibližuje Buddhovo učení prostým lidem prostřednictvím bódhisattvů. Po další tři staletí budeme sledovat úsilí sochařů o co nejdokonalejší postižení Buddhova těla, obličeje a symbolických gest. Klasické dokonalosti a harmonie je dosaženo v guptovském umění, reprezentovaném významnými nálezy v Sarnáthu z 5. století.

Na druhé přednášce již probíhá závazné přihlašování studentů a platí se kurzovné 500 Kč / semestr.

Virtuální univerzita třetího věku
Jedná se o šestidílný vzdělávací kurz zájmového vysokoškolského studia a probíhá prostřednictvím videopřednášek. Studium je určeno všem, kdo dosáhli důchodového věku a zvládnou základní práci s počítačem. Školné je 400 Kč. Podrobné informace a podmínky studia najdete na: ww w.e-senior.czu.cz a www. vu3vturnov.webnode.cz.

Čtvrtek, 20. 10. 2022

Jaroslav Kříž – ředitel knihovny