Závěrečný seminář VU3V proběhl v Turnově
Virtuální Univerzita třetího věku v Turnově
Ve středu třicátého května hostil Turnov jedno z každoročních setkání studentů Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V). Na závěrečný seminář, který se konal v prostorách KC Střelnice, přijelo dvě stě třicet seniorů z celé České republiky. Dopolední program v režii představitelek Centra VU3V doplnil stručným seznámením s historií města Turnova ředitel knihovny Jaroslav Kříž.
Odpoledne měli studenti možnost poznat Turnov i jeho okolí. Připraveny byly prohlídky v Galerii Granát, Muzeu Českého ráje i v Domě přírody Českého ráje. Někteří studenti si výlety a prohlídky naplánovali podle svého a navštívili i jiná místa. Ze všech stran však slyším pozitivní ohlasy a těší mě, že se u nás studentům líbilo.
Virtuální studium nabízí seniorům Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze a letos Virtuální U3V oslavila deset let provozu. Celý koncept zájmového vysokoškolského vzdělávání dostupného seniorům v malých městech stojí na online přístupných kurzech a místech pro setkávání studentů.
Jedno z konzultačních středisek funguje už šestým rokem v naší knihovně. Turnovští studenti se scházejí ke společnému promítání přednášek vždy jednou za čtrnáct dní v sálku Městské knihovny. Konzultačním střediskem jich prošlo bezmála třicet. A naprostá většina z nich úspěšně zvládla šest kurzů potřebných ke splnění celého studijního cyklu. Jsou zde však také studenti, kteří se slavnostní promoce účastnili několikrát a stále ve studiu pokračují, stále se vzdělávají v dalších a dalších oborech, bez problémů plní studijní podmínky i přes to, že virtuální studium je pouze jedním z mnoha jejich zájmů.
V akademickém roce 2017/2018 jsme poprvé nabídli také cyklus „živých“ zájmových přednášek. V zimním semestru to byla Regionální historie ve spolupráci s Muzeem Českého ráje. V letním jsme u nás přivítali mladé cestovatele a vysokoškolské studenty během kurzu Putování po evropských městech.
Měla jsem možnost poznat, že v Turnově žije mnoho aktivních, vzdělaných lidí seniorského věku a myslím si, že i jim má knihovna sloužit jako otevřený prostor pro rozšiřování obzorů a udržení všeobecného přehledu. Virtuální studium je jednou z mnoha možností, jak lze nabídnout kvalitní zájmové vzdělání vysokoškolské úrovně i v menším městě. S novou pobočkou knihovny v prostorách nádražní budovy plánujeme otevřít další virtuální kurz také v této části města. Na rozdíl od hlavní budovy knihovny zde bude bezbariérový přístup a přednášky tak budou moci navštěvovat i méně pohybliví nebo hendikepovaní senioři.
Závěrečný seminář zakončil další úspěšný semestr a já bych ráda poděkovala turnovským studentům, bez nich by to samozřejmě nešlo. Děkuji za jejich přístup, laskavost, aktivitu a třeba i za trpělivost s naším, ne úplně vhodným, prostorem. Za knihovnu přeji krásné léto a těším se na shledanou na začátku zimního semestru.
Pavlína Lodeová, knihovna Turnov