Doporučení na únorové víkendy
Únor 2018 je v mnoha věcech velmi specifický. To, že je plesová sezóna v plném proudu je jasná věc, ale málokdo si uvědomuje, že po mnoha letech máme během února čtyři víkendy!
Navíc místo sněhu přišla chřipková epidemie. Opravdu únor je vždycky specifický měsíc. Proto by nebylo špatné nějaký ten víkend využít k četbě knih :o). Co myslíte?
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé)
Karel Čapek – Zahradníkův rok
„Ať už jste nebo nejste zahradník, tato kniha vás určitě dokáže rozesmát. Pokud sami náležíte k tomu zvláštnímu druhu lidí, kteří k nebi obracejí pozadí, nikdy nejsou spokojeni s počasím a v létě s oblibou svádějí boj se zahradní hadicí, určitě se poznáte. A pokud ne, kdo ví, třeba nakonec také zatoužíte po vlastní skalce, sbírce azalek nebo jiných podobných radostech. Je to laskavé čtení plné humoru a moudrosti.“
Michael Cunningham – Za soumraku
„Kromě svých oblíbených Hodin (moc hezkých i ve filmové verzi) a Vzorových dnů, bych od Michaela Cunninghama ráda doporučila i knihu Za soumraku. Román je to plný lidskosti se vším dobrým i špatným. Nahlédnete do duše Petera, muže, kterého pronásledují pochyby o vlastním životě (práci, manželství, rodičovství i sexuální orientaci). Zavítáte do světa moderního umění, galerií a pochybných pseudouměleckých existencí. Jako v každé Cunninghamově knize mohou čtenáři poznávat osudy lidí, které vypadají až děsivě opravdové. Jako kdybyste všechny ty osoby právě potkali a vyslechli jejich příběhy ve skutečném světě.“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé)
Rafel Nadal – Prokletý rod Palmisanů
„V malém městečku na jihu Itálie se kdysi odehrávalo dlouholeté drama. V první světové válce zemřelo dvacet jedna mužů z rodu Palmisanů. Co dokáže mateřská láska udělat proto, aby bylo prokletí zlomeno? Příběh vás vtáhne do světa barev, vůní a chutí drsného kraje. Nejspíš dostanete chuť uzobávat olivy a nalít si sklenku vína. Teprve pak si můžete tuto knihu dokonale vychutnat a prožít. Nejpřekládanější katalánský román roku 2015.“
Jaroslav Kmenta – Boss Babiš
„Autor napsal jedenáct knih. Podle trilogie Kmotr Mrázek byl natočen film Příběh kmotra, na motivy knih ze série Padrino Krejčíř vznikl dvoudílný celovečerní film Gangtster KA. Jaroslav Kmenta je nositelem prestižní ceny Karla Havlíčka Borovského, která se uděluje za výjimečné novinářské výsledky. Tato kniha byla napsána podle skutečné události.“
Eva Hůlková a Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež)
Tomáš Končický a Barbora Klárová – Překlep a Škraloup (ilustrace: Daniel Špaček)
„Dobrodružství dvou nerozlučných kamarádů skřítků entropíků Překlepa a Škraloupa. Trápí je, když věci zestárnou a přestanou nám dělat radost, proto se rozhodnou, že se vydají za Zubem Času. Podaří se jim zastavit stárnutí? Jak to všechno dopadne se dozvíte v knize, která pobaví nejen děti, ale i dospělé. Kniha plná humoru a nádherných ilustrací byla oceněna Zlatou stuhou a získala literární cenu Magnesia Litera 2017.“
Petra Soukupová – Kdo zabil Snížka
„Pes není hračka, to ví každé malé dítě a přesto, nebo právě proto, ho každé dítě chce. Martině štěňátko rodiče pořídili. Měla štěstí, nebo si to alespoň zpočátku myslela. Bylo krásné a úplně bílé, jmenovalo se Sníh a bylo úplně hluché. Vyrostl z něho velký, problémový pes, kterého měla ráda jen Martina a pár dětí, které nestihl pokousat. A nakonec ho někdo zabil. Nebyl to dobrý pes, ale tohle si nezasloužil! Pátrání začíná. Kdo zabil Snížka? Knížka mě vtáhla do děje hned od první stránky. Dokonale vykreslená rozmanitost charakterů a životních stylů v jednom českém zapadákově mě prostě bavila. Takový temnější Bullerbyn. Chladně modré ilustrace podtrhují „severskou“ náladu příběhu.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny)
Pavel Fritz – Archa zrůd
„V edici Pevnost u nakladatelství Epocha se občas objeví zajímavý titul. Tentokrát mě mile překvapila sbírka povídek sci-fi a hororového ražení. Nejedná se o žádnou vysokou literaturu, ale na druhou stranu je to extrémně čtivé a některé povídky jsou opravdu dobře atmosférické a vypointované. Určitě stojí za vyzkoušení.“
Ludmila Zemanová a Linda Zeman Spaleny – Karel Zeman a jeho kouzelný svět
„Překrásná pocta filmovému géniovi Karlu Zemanovi (1910-1989). Kniha staví zejména na grafickém ztvárnění, takže je to hlavně obrazová publikace, přesto se tam dočtete mnoho zajímavých informací o slavných filmech, které Karel Zeman natočil a dozvíte se i zajímavosti z filmového natáčení. Třeba Vás to také naláká jako mě k návštěvě Muzea Karla Zemana v centru Prahy.“