I v lednu se čte
Přesně tak, máme tu sice nový rok 2018, ale číst knihy kvůli tomu nepřestaneme. Na Databázi knih mají dokonce novou čtenářskou výzvu, kde se můžete inspirovat zajímavou četbou, a nebo se podívejte na naše lednové doporučení:
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé)
Donna Tarttová – Tajná historie
„Silná směs Zločinu a trestu, antických tragédií a moderního románu o studentech vysoké školy. Šest (většinou dost svérázných) studentů klasické řečtiny, podivínský profesor, alkohol, stará božstva, zase alkohol (a drogy) a strašlivá tajemství: protřepáno a servírováno na téměř 550 stranách strhujícího románu.“
Samantha Shannonová – Kostičas, Vidořád, A zrodí se píseň
„Ráda bych doporučila fantasy/sci-fi sérii pro mladší čtenáře. Romány Samanthy Shannonové sice nejsou řazeny k young adult literatuře, myslím si však, že u čtenářů ve věku 15–25 let by mohly sklidit úspěch. Svět budoucnosti, plný jasnovidců. Tvrdý režim, který se je snaží zlikvidovat. Londýnské podsvětí, nesmrtelné a velmi tajemné bytosti, střežící trestanecké kolonie pro lidi nadané nadpřirozenými schopnostmi a k tomu devatenáctiletá hlavní hrdinka. Všechno je to skvěle vymyšlené, svět s poutavostí Harryho Pottera, ale pro dospělé. Z plánované sedmidílné série zatím vyšly první tři díly, a i když třetí část zdaleka nedosahuje počáteční kvality, závěr slibuje zajímavé pokračování, ve kterém by příběh mohl nabrat druhý dech.“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé)
Ladislav Zibura – Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
„Na pultech knihkupectví je čerstvá novinka tohoto mladého autora. Nenechte ji tam ležet. V pořadí již třetí kniha cestovatele Ládíka je neodolatelná.“
Phaedra Patricková – Podivuhodná odhalení Artura Peppera
„I tuto knihu mohu doporučit – a nejsem sama. Přečtěte si hodnocení ostatních: „Laskavé vyprávění“. „Neobyčejně okouzlující a moudrý příběh, který zahřeje u srdce“. „Balzám pro duši i srdce“… A jen abyste byli v obraze: Devětašedesátiletý Artur vede jednoduchý život. Vstává přesně v 7.30, oblékne si vždy tytéž kalhoty a vestu, zalije kapradinu a zamíří na zahrádku. Jenže v den prvního výročí smrti manželky Miriam se něco změní…“
Eva Hůlková a Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež)
Lucie Hlavinková – Projekt pes (ten můj)
„Hlavním hrdinou je kluk jménem Jenda, který se snaží přesvědčit rodiče, aby mu pořídili psa. To co si umane, to chce také uskutečnit. A tak s pomocí kamarádky vymyslí rafinovaný plán. Jak to dopadlo, se dozvíte v této knížce, která je velmi krásně ilustrovaná.“
Gregory Hughes – Sundej mi měsíc
„Kniha Sundej mi měsíc je příběh dvou sourozenců, Krysi a Boba. Žijí jenom s tátou, maminka jim umřela při autonehodě, když byli malí. Jednoho dne Krysa předpověděla, že umře i táta. Bohužel se trefila. Co bude následovat dál, se dozvíte v příběhu, který je chvíli legrační a chvíli zase dojemný.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny)
Cormac McCarthy – Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě
„Držitel Pulitzerovy ceny za román Cesta má mnoho zajímavých, netradičních, avšak celkem drsných knih. Krvavý poledník se odehrává na mexicko-americké hranici v polovině 19. století, kde si nemůže být s vím životem vůbec nikdo jistý. Opravdu drsný western, který vychází z historických podkladů. Nedoporučuji citlivým čtenářům…“
Arkadij a Boris Strugackij – Stalker
„Ruská sci-fi klasika, která nesmí být přehlížena. Kniha vyšla již roku 1972 s názvem Piknik na obočině (česky Piknik u cesty); v Československu, respektive v České republice měla několik vydání, ale po roce 2000 došlo k změně názvu na Stalker, který tak více odkazuje na slavný film Andreje Tarkovského z roku 1979. Kniha je však o mnoho lepší, určitě zkuste!“