Vánoční doporučení
Vánoce se blíží, proto je dobré mít po ruce pár knih, které Vás dokáží naladit i na jinou strunu než pouze na tu vánoční (popřípadě zimní).
Přípomínáme také, že knihovna bude naposledy otevřena v pátek 22. prosince v tomto roce. Budeme se na Vás moc těšit již v úterý 2. ledna 2018 a zde pár našich tipů pro tento měsíc:
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé):
Will Gompertz – Na co se to vlastně díváme?
„150 let moderního umění v cuku letu! Nemyslím si, že po přečtení téhle knihy začne každý nadšeně obíhat galerie a obdivovat cokoli od černých čtverců na bílém pozadí po konceptuální umění z vycpané kozy a pneumatiky. Ale přiučíte se historickým souvislostem, které vedly ke vzniku nejrůznějších uměleckých směrů od impressionismu po konceptuální umění. Dozvíte se, co vedlo malíře k vytváření děl, která jsou pro nás často nepochopitelná. Proč mohou mít podivné čmáranice na plátně, které by jistě dokázalo namalovat i vaše tříleté dítě, obrovskou finanční hodnotu, proč právě jen a jen ten jediný obraz nachází obdiv a uznání a kdybyste využili volných pět minut a taktéž namalovali na plátno barevný puntík, za miliony ho neprodáte? Čtivě napsaná kniha, která vám dá ve zkratce nahlédnout do dějin moderního umění. A možná vám čtení pomůže otevřít trochu jinou oblast vnímání, která nemusí nutně zasáhnout pouze obsahy galerií, ale i úplně obyčejný každodenní život.“
Maja Lunde – Historie včel
„Román složený ze tří příběhů ve třech různých časech, vyprávění o včelách, včelařích, ekologii a především o rodinných vztazích, osobním selhání, neschopnosti změnit kromě vnějších okolností také sebe samého. Hlavní postavy všech tří příběhů sledují rozklad a destrukci, která postihuje jejich rodiny, je samé a nakonec celý svět. Ukazuje se, jak křehké všechno je, naděje, sebedůvěra, život i ekosystém. William v roce 1852, George 2007 i Tao roku 2059 jsou spolu propojení skrz propasti času i prostoru, všichni tři vkládají naděje (většinou falešné a pomýlené) do svých jediných synů a všichni tři je nějakým způsobem ztrácejí. Jejich synové se však, každý naprosto odlišným způsobem, stávají těmi, kdo věci (byť i bez vlastní vůle) opravdu mění.“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Belmondo – Mých tisíc životů
„Střípky vzpomínek slavného francouzského herce; ohlédnutí za lotrovinami, které prováděl; za krásnými ženami, které měl. Kniha je bohužel bez fotografií. Takže zároveň doporučuji i druhou knihu:“
Belmondo o Belmondovi
„Veliká, výpravná, krásná. Fotografie sympatického dareby, tak, jak ho určitě neznáte. Vadou na kráse knihy je jen šedý text na bílé stránce… Pro intenzivní prožitek doporučuji půjčit si obě knihy najednou :-).“
Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Jörn Lier Horst – Záhada mloka
„Dvanáctiletá Cecíle žije se svým otcem v malém penzionu na pobřeží Norska. Letošní sezóna nezačala dobře. Tatínek už vedení penzionu sám nezvládá a tak se musí Cecílie smířit s tím, že u nich bude žít nová provozní a její přidrzlý syn Leo. A jakoby těch starostí neměla málo, na pláži najde vyplavenou mrtvolu. Podobně bylo loni touto dobou nalezeno i tělo její maminky. Vzpomínky se jí vracejí. Její aktivní kamarádka Une jí však dlouho utápět ve smutku nenechá a společně se sebevědomým Leem se rozhodnou všichni tři odkrýt pozadí zločinu. Ztroskotaná loď, podezřelí hosté penzionu, záhadní milenci na motorce, mrtvý muž a všude se neustále opakující motiv mloka. Co to všechno znamená? Dopřejme módní „severskou krimi“ i mladším čtenářům. Potoky krve zde netečou, ale o napětí není opravdu nouze.“
Lenka Rožnovská –Zachráněné Vánoce
„Malý František se na Štědrý den vydá do kostela pro Betlémské světlo. Z malé vánoční procházky se stane velké dobrodružství, během kterého se Franta dozví nejen něco o Vánocích, Betlémě a Ježíškovi ale hlavně také o životě, lidech dobré vůle a bohužel také té zlé. Pokud máte doma malé děti a rádi byste jim vysvětlili, že vánoční svátky nejsou jen o nové stavebnici Lega a Else s mikrofonem (rodiče holčiček vědí :o)), přečtěte si společně Zachráněné Vánoce. Já to mám určitě v plánu a přesto, že se to letos bez Barbínek opět neobejde, budu doufat, že v mých dětech je také kousek Františka.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Petra Soukupová, Tomáš Hodan a Ondřej Nezbeda – Totální nasazení
„Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí. Tři příběhy žen, které se nikdy nesetkaly, a přece jejich životy spojuje podobná zkušenost – pracovní lágr. Každý příběh napsal jiný autor a také nakreslil jiný ilustrátor, proto je kniha umělecky netradiční a velice zajímavá. I o nepříjemné historii je potřeba psát a vzdělávat naše současné generace.“
Milan Ohnisko – Who the fuck is David Koller?
„Poměrně otevřený rozhovor o životě uznávaného rockera Davida Kollera. Témata jako krize skupiny Lucie, drogová závislost, nenávist vůči komunismus jsou stěžejními body tohoto prvního interviewu s českou hudební legendou.“