Říjnové doporučení knih
Skončil Týden knihoven a my si trochu můžeme vydechnout, přesto Vám jako každý měsíc rádi doporučíme pár napiš knižních tipů. Nově také odebíráme časopis Lógr, který se zaměřuje všeobecně na kulturu a blízká témata. Zkuste ho, mohl by Vás potěšit, naleznete ho na oddělení pro dospělé. Přejeme hezký podzim ideálně s knihou v ruce :-).
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Alan Moore – Swamp Thing (Bažináč)
Něco pro milovníky komiksů:
„Jsme na místě. To místo dýchá. Žere. A v noci pod příkrovem plíživé mlhy třpytící se jako vypařené perly sní – sní, zatímco drobní dravci v ostré černé trávě inscenují balet jako z noční můry. Žije. Má duši. Má tvář. V noci ji skoro vidíte. V noci si skoro dokážete představit, jak by vypadala podstata bažiny v tělesné formě; kdyby se všechno bahno, všechny roztroušené ondatří kosti a všechna bujná hniloba zvedly a na dvou nohách se začaly brodit mělčinou; kdyby bažina měla ducha a tento duch kráčel jako člověk…“
Hendrik Groen – Tajný deník Hendrika Groena 83 ¼ roku
„Hendrik Groen je sice starý, ale sám nemá staré lidi rád. Ještě si chce na světě něco užít. O svém životě v domově důchodců si píše deník… Hendrik Groen je pseudonym nizozemského autora, jehož pravá identita je pouze předmětem spekulací v médiích. Je to skutečný osmdesátník? Je to nějaký známý nizozemský spisovatel? Nebo snad stand-up komik? Jisté je jen to, že jeho humoristický román zachycující s ostrou, a přesto laskavou a úsměvnou ironií každodenní život jednoho amsterodamského domova důchodců si získal srdce čtenářů po celém světě.“
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé):
Hanya Yanagihara – Malý život
„Říjen, tma, zima a mně nedá, než doporučit šest set stránek bolesti. Opravdu, vypadá to jako pokus napsat knihu, ve které už všechno prošlo daleko za hranici opravitelna a ať se stane cokoli dobrého, předchozí zkušenost nelze smazat. Je to příběh o čtyřech přátelích. Willem, Jude, Malcolm a JB se znají už od školy, středem a osou jejich vztahů se stává Jude, velmi inteligentní a téměř strašidelně úspěšný právník, který nemá žádné vztahy, nikomu nedovolí jediný dotek a trpí těžkými zdravotními problémy. A čtenář ví, že se stalo něco hrozného, domýšlí si a s každou další stránkou se děsí toho, že pravda vyjde najevo. Autorka ji velmi pomalu odkrývá, většinou vám nedovolí volně dýchat, vzbuzuje spousty emocí a běda, pokud se odvážíte někoho si oblíbit a protrpět to všechno skrz stránky s ním. Já to udělala, oblíbila jsem si celkem tři postavy a bylo to hrozné. Je to kniha, která chce silný žaludek a pokud možno dobrou náladu a pohodu ve vlastním životě, do kterého se pak můžete vrátit. Je plná utrpení, ale také plná lásky. Skvělé čtení, silný zážitek, živé postavy.“
China Miéville – Nádraží Perdido
„Pokud by všechny ty fantastické, neuvěřitelné a nesmyslné věci nacpal do jednoho města kdokoli jiný, myslím, že by se nad knihou dalo pozastavit jako nad zajímavým slepencem nesmyslů, ale nic víc. Jenomže China Miéville dokáže směsku bytostí, podivných míst, vědy, magie, staveb a kdo ví, čeho ještě, přetvořit v něco fascinujícího. Musím přiznat, že Miéville je jeden z mých oblíbených autorů fantastiky. Zatím jsem nenašla knihu, která by mě jakkoli zklamala, všechny byly neuvěřitelné a jedinečné. Kromě samotného spisovatelského umu autora musím obdivovat i překlad, názvy a jména, ačkoli samostatně by mohly působit třeba i směšně, jsou v té mozaice perfektní. V této rozsáhlé knize najdete opravdu téměř cokoli, co byste si dokázali vymyslet. Město Nový Krobuzon přímo přetéká neuvěřitelnostmi. Nechybí ale ani filozofické otázky, politika, ekologie, věda. Svět je komplexní a skvěle funguje do všech detailů. Spolu s Izákem der Grimnebulinem, vědcem všeumělem, se rychle a nechtěně zapletete do složitých sítí města. Izák, ve snaze pomoci jednomu tajemnému cizinci vzlétnout, rozpoutá nevědomky katastrofu, která zasáhne a ochromí celé město. Na obyvatele padají temné noční můry, které nedokáže zvládnout ani starosta a jeho milice. Za nitky i opravdu velké nitě tahá místní narkomafie. A z hlubin a koutů reality vylézají neuvěřitelné bytosti. V nastalém chaosu se několik málo lidí a příslušníků dalších ras, snaží žít a přežít a jejich příběhy se, tak nějak mimochodem, stávají důležitými.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Divokraj
„Na první pohled je Divokraj obyčejná česká vesnička, ale pro Anežku je to kouzelné místo, jako stvořené, pro nejrůznější dobrodružství malé holčičky. V lese, u rybníka, na louce i na poli, tam všude žijí skřítci. Většinou jsou milí a přátelští, občas trošku popletení a hrozitánsky zvědaví. Moc rádi Anežce ukazují svůj svět a ona díky nim poznává život zvířátek a rostlin v létě i v zimě. Venku je přeci tak krásně a vůbec nevadí když zrovna prší…“
Zlomky a dělení – podívej se pod okénko
„Škola je v plném proudu a k zvládnutí třeba matematiky je každá pomoc dobrá. Pokud se zlomky právě začínáte a moc vás to nebaví, tahle knížka je pro vás ta pravá. Otevíráním okének se vám zlomky, desetinná čísla a procenta dostanou do hlavy, ani nebudete vědět jak. A navíc vás to bude bavit! Můžeme doporučit i všem rodičům, kterým stejně jako nám není matematika blízká :-).“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
John Ronald Reuel Tolkien – Húrinovy děti
„Klasik světového fantasy; nikdy není chybou šáhnout jednou za čas, co je opravdu roky ověřené. Dozvíte se tak o jedné legendě, která se odehrála ještě mnohem dříve než mnohá dobrodružství z trilogie Pán prstenů.“
Alberto Vojtěch Frič – Červíček aneb Indiánský lovec objevuje Evropu
„Střet kultur, jenž je popsán v neskutečně zábavném stylu od našeho slavného cestovatele z počátku minulého století. Stojí za přečtení, věřte mi!“