Chicago u nás v knihovně
Chicago bylo před první světovou válkou třetím největším „českým“ městem. Dodnes v něm působí T. G. Masaryk Czech School (zal. 1921), škola a spolek českých rodáků, jejich potomků a bohemistických nadšenců. Ti se v posledních letech pravidelně vydávají na zájezdy do České republiky. Ve čtvrtek 14. září měli na programu návštěvu Turnova.
Po exkurzi v galerii Granát se američtí turisté sešli na výstavě akvarelů Jirky Lodeho v Galerii U Zlatého beránka, kde je uvítalo Informační centum pro mládež (ICM), a to srdečně a tradičně: dva teenageři v krojích, s bábovkou, s chlebem a solí. Pozdravit Chicago přišly také obě paní místostarostky, které České škole TGM věnovaly videa a četbu o Českém ráji.
Krojovaní žáci provedli americkou delegaci centrem města až do Městské knihovny Antonína Marka, kde program pokračoval. Američané zaujatě zkoumali významy příjmení svých českých předků v knize Naše příjmení (Moldanová, 2015), prolistovali čerstvě vydanou knihu Střípky z českého Chicaga, kterou jim představili autoři, ředitel knihovny Jaroslav Kříž se svou manželkou Lenkou, a prohlédli si malou výstavu obrazů Jirky Lodeho Kostely a kaple Českého ráje.
Nečekaným zpestřením bylo zjištění, že jedna z členek chicagské výpravy pocházela z Turnova. Jejími předky byla židovská rodina Epsteinů, jejichž vila dodnes stojí hned naproti knihovně, a tak měla tato mladá žena možnost vidět prostředí svých kořenů. Lidé sdružení kolem TGM Czech School si velmi váží tradic a folklóru, a proto její příběh všechny silně upoutal a nadchnul. Stejně tak všichni velmi ocenili kroje, tradiční přivítání i regionální dobroty, které pro ně ICM s knihovnou připravilo. Celé setkání proběhlo náhodou v den 80. výročí od smrti prezidenta Masaryka, což mu dodávalo majestátnosti. Celou dobu provázela účastníky přátelská atmosféra, na kterou, doufejme, zase jednou navážeme při dalším setkání.