Srpnová četba
Srpen je zatím plný sluníčka, proto to chce mít u vody nějakou tu dobrou knihu! Vyberte si z našich doporučení:
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Opusťte na chvíli beletrii a zkuste trochu literatury, kterou v knihovně nazýváme naučná. A vězte, že naučná nemusí být nutně jen nudná a nezáživná.
Céline Delavaux – Neexistující muzeum: Umělecká díla, která zmizela
„Tuto knihu doplňuje rozsáhlá fotografická dokumentace. Ve čtyřech kapitolách se seznámíte s uměleckými díly, která zmizela, byla pozměněna, zničena či ukradena. Nejsou to jen obrazy, sochy a umělecké předměty. Uměleckým dílem může být i dům, příroda, kterou člověk svým konáním přetvoří (Spirálové molo) nebo i celé ostrovy v Biscaynském zálivu u Miami. Prohlédněte si úchvatné fotografie a seznamte se s artefakty, které už nikdy nespatříte.“
Christian Ankowitsch – Proč Einstein nenosil ponožky: Jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení
„Druhá kniha – v rozporu s názvem – nebude o fyzice, ale o psychologii. Jednoduché triky, jak ovlivnit sebe i druhé. Chcete být přísný šéf? Zahoďte polstrované křeslo a kupte si tvrdou židli. Chcete se víc soustředit? Oblečeni v bílém plášti (nebo i v tričku se Supermanem :-)) napíšete test mnohem lépe, než ve svém civilním oblečení. Chcete, aby vaše CV mělo při pohovoru větší šanci na úspěch? Čím těžší desky, ve kterých ho předložíte, tím větší šanci na úspěch máte. Těžší = důležitější. Jedno kouzlo pro ty, co píší všemi deseti: jistě se nemusíte dívat na klávesnici, když píšete. Zkuste to obráceně. Namalujte si prázdnou klávesnici a pokuste se domalovat písmenka zpaměti:-). I ti z nejšikovnějších ve stanoveném limitu uspěli stěží na polovinu. Vědci tento stav popsali takto: „Mozek delegoval schopnost psát zpaměti na konečky prstů a implicitní paměť“. Ta je zodpovědná za naše procedurální schopnosti, tzn. jízda na kole, tenis, chůze, apod. Toto vše – a spoustu dalších zajímavých faktů – je podloženo vědeckými experimenty. A Einstein? Vyberte si: a) protože se v nich dělají díry nebo b) protože je to nudné, fádní, konvenční.“
Pavlína Lodeová (oddělení pro dospělé):
Liou Cch‘-Sin – Problém tří těles
„Kniha, v níž autor skloubil lidské dějiny, morálku, etiku, filozofii, fyziku i virtuální realitu. Třicet let po Velké kulturní revoluci v Číně se na Zemi, zvlášť ve vědeckém světě, začínají dít podivné věci. Kapacity ve svých oborech záhadně umírají, základní výzkum jakoby ustrnul, vznikají „sekty“ i spolky, které bojují za ekologii a návrat k přírodnímu způsobu života. Lidé hrají zvláštní náročnou počítačovou hru, která působí přinejmenším neobyčejně. Na vědce zabliká celý vesmír a pronásledují je nevysvětlitelné „zázraky“. Co s tím má společného tajný projekt Rudý vrch, který v Číně fungoval za Velké kulturní revoluce? Došla už některým lidem trpělivost s lidstvem? A jak jedno rozhodnutí může ovlivnit osud celé planety? První díl sci-fi trilogie rozhodně stojí za přečtení. A už se těším na pokračování!“
Anna Bolavá – Ke dnu
„Druhá próza Anny Bolavé dle mého ani o trochu nezaostává za předchozím románem Do tmy. Ač nejsem na rodinná dramata, Ke dnu jsem téměř nedokázala odložit. Užila jsem si krásný jazyk, intenzivní pocity i zvláštní mrazení, které kniha zanechává.
Čtení je jako koncentrovaná melancholie a zůstává smutek, který se nechce pustit ani dávno potom, co jsem knihu dočetla. Ač je v příběhu mnoho tajemných chvil, poetiky, neurčitosti a snad i různých druhů šílenství, postavy jsou neuvěřitelně opravdové. Žijí a dýchají a není možné s nimi jejich bolesti, strasti (i tu trochu radosti, která se vzácně objeví) neprožívat naplno.
Intenzivní a silný zážitek, který dokáže uvrhnout čtenáře do depresivních pocitů a husté mlhy klidně na celý víkend.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Gisa Pauly – Porodní bába na Syltu
„V horkém létě není třeba osvěžovat se jen severskými detektivkami. I pro milovníky jiných žánrů se četba najde: S porodní bábou se ocitnete na severomořském ostrově, kde se ve 2. polovině 19. století odehraje napínavý příběh spojující rodinu šlechtice s rodinou chudého rybáře. Za bouřlivých nocí se prý rodí nejvíce dětí. V domku porodní báby Jensenové se během jedné takové narodí hned dvě děvčátka a s nimi i dlouholeté tajemství, které však po šestnácti letech vyjde na povrch. Podaří se jeho následky zahladit nebo změní život porodní báby, obou slečen i jejich rodin? Vše se odehrává na reálném pozadí života stálých občanů ostrova Sylt, letních hostů ze šlechtických vrstev a stavby ostrovní železnice. Sama autorka na Syltu střídavě žije, a tak je velice snadné si jeho krajinu z pestrých popisů představit.“
Kiera Cass – Dcera
„Román o tom, jak v osmnácti letech zvládat královské povinnosti a u toho ještě randit. Čtvrtý díl ze série Selekce, reality show z budoucnosti americké monarchie, zanese mladé čtenářky zpět do paláce krále Maxona a jeho ženy Americy. Ti našli své štěstí v předchozích třech dílech, teď je řada na jejich dceři, budoucí královně Eadlyn. Sebevědomá a odhodlaná dědička trůnu má plán, jak se nápadníků, kteří oficiálně soutěží o její ruku, postupně zbaví. Lásku nemá v plánu, na lásku hlavně nemá ve svém postavení čas! Ovšem i přes svou chladnou masku nedokáže poručit sama sobě, aby se jí ani jeden z pětatřiceti kluků nezalíbil. Román je sice psán povrchněji než předchozí díly, přesto se v něm neskrývá napětí z toho, jak soutěž dopadne. A hlavně, není to jen plytký dívčí román – politika, rovnost lidí na planetě, potřeba vlády, rovnováha mezi mocí a tolerancí, to všechno jsou témata, která hlavní hrdinové řeší a prožívají a do nichž se může čtenář sám projektovat.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Zdeněk Adla – 100 kapek
„Prázdninové gruntování v knihovně bývá užitečné z mnoha důvodů. Zbavíme se prachu, knížky krásně srovnáme a občas objevíme poklad: knížku, kterou už dlouho nikdo v ruce neměl a která je sice na povrchu už trošku zašlá, ale uvnitř o to krásnější. Pro mne se letos tím pokladem stalo 100 kapek. 100 hravých úkolů, rébusů, hádanek a povídek rozdělených do čtyř ročních období. Rozhodně zabaví během letního deštivého odpoledne malé i velké. Potěší veselými obrázky, na kterých zvířátka sice nemají místo očí talíře, jak je dnes v oblibě, zato se dá jednoznačně odlišit jelen od žirafy a tučňák od sovy. Přijďte samy objevit, kolik nápaditosti a vtipu se skrývá právě ve starých knížkách.“
Daniela Kalinová – Proč chtěl ptakopysk do Solopisk
„Je to tady! Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a než se člověk párkrát vykoupe a párkrát oschne na sluníčku, poběží do školy. A zase to začne: by,být,bydlit,mydlit,syslit…….kdo se v tom má vyznat? Pomůže vám knížka vybraných slov pro vybíravé děti! Vtipné ilustrace a ještě vtipnější komentáře k jednotlivým vyjmenovaným slovům. Také se tu dají najít „fakt hustý špeky“, se kterými u tabule určitě zazáříte.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
C. S. Lewis – Lev, čarodějnice a skříň (Narnie I.)
„Máte rádi jednoduché fantasy, respektive dětské fantasy? Jestli ano, tak je tato kniha přesně pro Vás, poněvadž příběh a celkový svět není tak složitý jako např. u slavného Tolkienova Pána prstenů, na druhou stranu je to velmi čtivé a příběh vůbec nenudí. Určitě lepší než filmové provedení.“
Jiří Žáček – Tak pravil XY
„Kmotr turnovské knihovny nepíše jen knihy pro děti a mládež. Tak pravil XY je útlá knížka vtipných úryvků pana XY, autorovo alter ego, který se snaží vypořádat s dnešním světem. Pan XY se vyjadřuje naprosto ke všemu; a to od politiky až po vztahy s ženami…určitě zkuste pro zlepšení nálady.“