Červencové doporučení k pročtení
Dětem již začaly prázdniny, takže jistě více jezdí do přírody, koupou se v řekách či v bazénech nebo snad také si čtou i nějakou pěknou knihu na prázdniny. Jestli totiž chtějí bodovat v prázdninové čtenářské soutěži, která probíhá na dětském oddělení, tak musejí:-). Pro ostatní čtenáře je vyhlášena čtenářská soutěž, jež se zaměřuje na sci-fi a fantasy žánr. Několik tipů pro tento měsíc bude i v rámci této aktivity. Jestli tyto žánry nejsou zrovna Váš šálek čáje či kávy, přesto to zkuste k přečtení (nebo alespoň k prolistování; např. jeden zajímavý titul), třeba přijdete na to, že všechna díla sci-fi a fantasy nejsou totožná!
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Cynthia D´Aprix Sweeneyová – Polštář
„Kniha je sice poněkud obsáhlejší, ale jsou prázdniny, dovolené, máte čas, proč se nezačíst…?:-) Ač je kniha prvotinou autorky, je to dokonale zpracovaný příběh o tom, co s rodinnými vztahy dokáže udělat dlouho očekávané a náhle zmarněné dědictví. A je pozitivní zjištění, že ne vždy ztráta peněz nutně musí být tragédií. A že člověku může být ku prospěchu oprostit se od hmotných statků; nepotřebného balastu, který je synonymem současné společnosti; a zase víc vnímat sebe a své blízké.“
Jessie Burtonová – Múza
„Druhá – a ještě víc objemná :o) – kniha je jedinečným příběhem o ctižádosti, lásce a touze lidí talentovaných i průměrných, ale i o tom, jak naše životy nutně utváří doba, do níž jsme se narodili. Dramatický příběh vás provede dvěma dějovými linkami; můžete sledovat vznik zvláštního a mistrovského obrazu v bouřlivých časech těsně před občanskou válkou ve Španělsku a souběžně s tím i pátrání po autorovi tohoto díla na konci šedesátých let v Londýně, kde se obraz náhle objevil a nikdo nezná jeho historii. Do Londýna jen zvolna přichází éra Hippies, ale společnost je ještě plná rasových předsudků a Odelle, která je hlavní duší této knihy, je z Trinidadu.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Vilma Kadlečková – Mycelium
„V létě běží na oddělení pro dospělé čtenářská soutěž v žánrech sci-fi a fantasy. Ráda bych proto doporučila skvělou sci-fi sérii Mycelium. Původně slibovaná pentalogie čeká na závěrečný šestý díl, všech pět doposud vydaných dílů si u nás můžete vypůjčit. Příběh Mycelia se odehrává ve 26. století převážně na Zemi. A je velmi rozsáhlý a pestrý. Nechybí „zlí“ mimozemšťané, krvavý kult hmyzího boha, drogy, napřirozené schopnosti, hdrinové a postavy, které nelze jednoznačně postavit na stranu dobra nebo zla, živé Lodě, zakázané části vesmíru, bytosti s mocí, o jaké se ani Akkütlixovi nezdá a mnoho dalšího. Pokud vás Mycelium chytne a už nepustí, čekání na šestý díl si můžete ukrátit povídkou Lunapark Luna z antologie 12 nesmrtelných. V ní se, mimo jiné, dozvíte, jak se seznámili rodiče hlavního hrdiny Mycelia.“
Arkadij Strugackij a Boris Strugackij – Piknik u cesty
„Ač nám tato kniha trvale sídlí ve skladu, je to jedna z mých oblíbených sci-fi. Představte si, že na naši planetu zavítala neznámá mimozemská rasa na daleko pokročilejším stupni vývoje, než kde se právě nachází lidstvo. Na chvíli tu zaparkovali, snad si udělali přestávku na cestě, posvačili.. kdo ví. Ale něčeho tak nicotného jako je člověk si ani nevšimli, jako když si užíváte pikniku a zároveň nevnímate všechen hmyz žijící v půdě pod vámi. Ať to bylo jakkoli, na Zemi po návštěvě zůstaly podivné věci. Pásma, ve kterých se čas a prostor chovají docela jinak, dochází k nejrůznějším nebezpečným anomáliím. V pásmech však lze nalézt předměty navídaných vlastností, nic, co by bylo na Zemi možné vyrobit nebo najít, ale na čem se dá rychle zbohatnout. A tak se do nebezpečných pásem v horečce téměř zlatokopecké vydávají lidé – Stalkeři (slídiči), aby tyto předměty získali bez ohledu na následky. Skvěle napsaná kniha s jedinečnou atmosférou, kterou nebudete chtít odložit :).“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha Hau Kóla
„Indiánské léto podle kalendáře je sice ještě daleko, ale vy to své můžete prožívat klidně už od července. S knížkou Hau Kóla vám to půjde samo. Najdete v ní spoustu podrobných návodů na zhotovení indiánského oblečení, šperků, zbraní, ale i hraček. A až spočinete po dlouhém dni na prérii ve svém týpí, můžete si vyprávět příběhy o náčelníkovy Mnoho úderů nebo o námluvách Černého jelena. Howgh.“
Malála Júsufzajová – Já jsem Malála
„Prázdniny začínají a většina dětí je nadšena, že se zbavila na dva měsíce nudných školních povinností. Na světě je ale spousta dětí, pro které je školní docházka přepych a nedosažitelný sen. Své o tom ví pákistánská dívka Malála. Obyčejná puberťačka, které do života vstoupil Tálibán. Malála je ochotná za své právo, i za právo ostatních dívek na vzdělání bojovat. Celá její rodina, v čele s otcem, jí podporuje i přes svůj obrovský strach o život, který se nakonec stane opodstatněným. Malálu na její cestě do školy střelí Talibánec do hlavy. Přežije a dostává se do Anglie, kde nyní žije s celou svou rodinou a stále prosazuje přístup ke vzdělání.“
Krásné motto knihy:
„Mysleli si, že nás kulka umlčí, ale to se jim nepovedlo. Jedno dítě, jeden učitel, jedno pero a jedna kniha můžou změnit svět“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Frank Herbert – Duna
„Klasika sci-fi žánru! Ano, pokud doporučit něco do čtenářské soutěže, určitě toto skvělé dílo světové literatury. Jistě se do toho tak začtete, že místo odpoledne zjistíte, že je již večer:-).“
Mark Hodder – Případ mechanického muže
„Další steampunkové dobrodružství slavného britského cestovatele Richarda Burtona v alternativním Londýně 19. století. Je to všechno možné… jen ne nudné fantasy!“