Červnová četba…
Na konci června proběhne další setkání čtenářského klubu, tentokrát zaměřeného na sci-fi a fantasy literaturu. Pokud nemusíte tyto dva žánry, zkuste něco z našich dalších doporučení:
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
C. D. Payne – Zázrak v plechovce
„Máte rádi romány tohoto amerického volnomyšlenkáře? Tak to je tu jeho nová kniha právě pro vás. Léto roku 1949 a hledání ztracené lásky… Putování to bude dlouhé a hlavní hrdina pochopí, že život nikdy neběží tak, jak si ho naplánujeme.“
David Lagercrantz – Přiznání Alana Turinga
„S odkazem Alana Turinga se setkáváte poměrně často. Znáte přece situaci, kdy na vás na internetu vyskočí tabulka s nápisem „Potvrďte, že nejste robot“. Alan Turing byl geniální matematik, který prolomil šifru kódovacího stroje Enigma. Britové raději obětovali celé město, jen aby neprozradili svůj objev, díky jemuž by bezpochyby druhá světová válka byla zkrácena o několik let. Osobní život Alana Turinga však nebyl tak jednoduchý a přímočarý jako matematika. Snad právě proto ho tolik fascinoval „paradox lháře“. Svůj krátký život zakončil dramatickou a záhadnou sebevraždou. Netušíte, co je paradox lháře? V této knize se o něm dozvíte.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Miloslav Topinka – Probouzení
„Souborné vydání básnického díla Miloslava Topinky. Ráda bych tuto poezii doporučila pro slovní i obrazové hry a hříčky, které v sobě nesou mrazivé výpovědi. Dadaistický styl, snad experiment, jazyk ve všemožných formách, roztrhaný a zase svázaný k sobě v nových a neobvyklých scénách. Básně přinášejí vážné a niterné okamžiky i celé příběhy. Těžko napsat něco víc, Probuzení se musí číst, tak neváhejte;).“
Václav Cílek, Ivo Dostál, Václav Štěpánek (eds.) – Krajiny srdce
„Nemáte před prázdninami čas nebo možnost vyrazit na výlet? Tato kniha přenese krajiny k vám. V souboru úvah, vzpomínek a krátkých vyprávění můžete nahlédnout do oblíbených míst mnoha autorů: básníků, prozaiků i vědců, zabývajících se nejrůznějšími obory. Každý styl je, stejně jako každý kousek krajiny, úplně jiný, osobitý. Někde je vám umožněno nahlédnout do historie míst, jiný text přinese lyrickou procházku nebo třeba zamyšlení nad vztahem člověka k rodnému kraji. Příjemné lehké čtení pro kousek volného času. Dojme i poučí. A třeba vám přinese vzpomínku na ten „váš“ kousek krajiny.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Viktorie Besó – Dívka s vůní manga
„Tak trochu jiný cestovatelský román. Dnes moderní cestování bez agentur a kanceláří si užijeme i na stránkách knihy popisující rebelský výlet českého zmlsaného ajťáka na Filipíny. Díky své průvodkyni se dostane na místa, která zůstávají běžným turistům utajena. Popsaná jsou města, příroda, domorodci, pro Evropana nepochopitelné způsoby cestování i místní lahůdky, a to vše s linkou vztahu mezi oběma cestovateli. Jak toto dobrodružné průvodcování filipínské společnice dopadne…“
Kolektiv autorů – Nervy v čokoládě
„Několik povídek amatérských autorů, které všechny spojuje jediná věc: čokoláda. Sladkost, vášeň, závislost i zbraň. Nejen v těchto rolích se čokoláda v krátkých příbězích objevuje. Povídky jsou každá z úplně jiného žánrového soudku, a tak si přijdou na své milovníci historického románu, romantiky i sci-fi.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Daniela Krolupperová – Zločin na Starém Městě pražském
„Jakub byl v dětství svědkem smrti mladé dívky. Vzpomínky zatlačil hluboko do své mysli a teď, v dospělosti, pomalu začínají vyplouvat na povrch jako noční můra. Celá hrůzná událost se mu znovu zhmotňuje pod rukama v jeho kresbách. Jak to tenkrát doopravdy bylo? Spadla ubohá dívka z pavlače opravdu sama? Neviděl snad malý Jakub někoho, nebo něco, co by mohlo celou záhadu objasnit? „Vražda v domě“ je název známého obrazu malíře Jakuba Schikanedera. Pokud jste ho dosud neviděli, jakmile se začtete do této knížky, budete si ho určitě chtít prohlédnout. Jeho obrazy jsou velmi živé a často zobrazují i velmi těžký život na přelomu 19. a 20. století.“
Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová – Zlatý poklad
„Netradiční pohádky známé dvojice ekonomů zábavnou formou seznamují čtenáře se základními ekonomickými pojmy. Přesto, že je kniha určená pro malé čtenáře, poučení si z ní vezmou i dospělí. Při čtení se děti učí také jak hospodařit s penězi.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Radek Malý a Renáta Fučíková – Franz Kafka – Člověk své a naší doby
„Komiksová novinka o významném spisovateli z Prahy. Kniha se nejen zaměřuje na přiblížení spisovatelova života, ale také zajímavým způsobem popisuje Kafkovu tvorbu. Zajímavá publikace pro vnímavé děti i dospělé.“
Charles Bukowski – Příliš blízko jatek
„Tento měsíc doporučuji jednoho velkého klasika světové literatury – Charlese Bukowského. V Čechách Bukowski není tak znám jako básník, i když on se spíše považoval právě za básníka než prozaika. V jeho básnické sbírce nalezneme však stejná témata jako v jeho románech a povídkách = Tvrdý pohled na americký život a k tomu dostihy navíc.“