Doporučená četba
Sice se pomalu již blíží konec května a vypadá to, že již konečně přijde pořádné letní počasí, přesto Vám musíme doporučit něco nového ke knižnímu vypůjčení :o):
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
J. B. Morrison – Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let
„Kdo jste si zamilovali Franka v první knize, druhá vás jistě potěší. Frank se vydal sám do Ameriky za dcerou a vnučkou. A to ve velkém stylu, vzal s sebou i svého kocoura Boba. A ztratili se oba :-).“
Marie Benedictová – Einstein & Einstein
„Na počátku byla velká romantická láska. On miloval ji, ona jeho. On rozcuchaný bohém. Ona byla geniální a jednou z prvních žen – studentek; matematiku a fyziku milovala snad více než jeho. A plynul čas a mizela láska. On nikdy nepoznal jejich dceru, která zemřela v osmnácti měsících. Povznesla se nad bolestí, pomáhala mu při jeho práci, při výpočtech. To její byla ta geniální myšlenka. Ale on potřeboval prorazit ve světě vědy, upřel jí autorství. Jednou, dvakrát… A pak už jen klasika. Nevěry, nenávist, násilí. Přestože stigma rozvodu v té době bylo víc, než mohla unést, dokázala odejít. A jedna legenda ztratila svou gloriolu.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Han Kang – Vegetariánka
„Diskutovaná kniha korejské autorky, která získala Mezinárodní Man Bookerovu cenu. I u nás se jí dostalo velké reklamy a očekávání. Dle mého bylo obojí oprávněné. Vegetariánka je skvělá, četla se jedním dechem, plná nejrůznějších a často rozporuplných emocí. Nechybělo v ní ani kouzlo pohybu na hraně mezi úplně běžnými věcmi a něčím naprosto nereálným, čímž mi připomínala Murakamiho romány. Z knihy nemám jediný jasně popsatelný dojem, snad kromě pocitu lítosti. Nedokážu se rozhodnout, nakolik v celém příběhu hrálo roli šílenství, kam až sahají hranice umění, jsou-li nějaké. Kde je v tom všem tolerance a lidskost. Rozhodně stojí za přečtení!“
Chimamanda Ngozi Adichieová – Amerikána
„Román o emigraci, hledání domova a identity, o rasismu, střetu vnitřních světů s těmi vnějšími. O Americe z pohledu cizince, Londýně z pohledu ilegálního přistěhovalce, Nigérii jako místě odchodů i návratů. O lásce a osudových vztazích. Do pěti set padesáti stran Amerikány se toho vešlo opravdu hodně, vše je ale skloubeno do poutavého a čtivého příběhu, který má rozhodně co říci a nabízí mnoho témat k přemýšlení. Pro mě bylo silnou linií příběhu hledání identity. Kam ještě saháme my a kde už začíná to, co vymodeloval okolní svět? Nakolik se lze přizpůsobit a neztratit sám sebe? V kontextu rasy a domova (místa původu) je to pro někoho, kdo nic podobného nikdy nezažil, opravdu zajímavé a místy překvapivé čtení, které přinese mnoho otázek, na něž by vás ani nenapadlo se ptát. Amerikána rozšiřuje obzory a v době, kdy se většina obyvatel Evropy obává emigrantů, může přinést cenný pohled z druhé strany a když ne poučení, tak snad alespoň poznání, že na obou stranách stojí prostě jen lidé a že city, emoce i strach jsou všude na světě stejné.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Zuzana Beranová – Poslední nosorožec
„Příběh o mladém manželském páru, který žije záchranou posledního páru nosorožců bílých. Kvůli tomu se vydají do Afriky, kde se jim zcela převrátí jejich vztah a změní životy. Zkorumpovaná a totální bídou sužovaná země ukazuje svoje krásy, ale především i temné stránky: zacházení s ženami, pytláctví, týrání občanů nepohodlných diktátorovi, znásilňování žen i mužů, vraždy, cholera, vztahy bělochů a černochů. Vše se odehrává na pozadí jihoafrické kultury. A s kým se vrátí Vladimír zpět do České republiky?“
Halina Birenbaum – Naděje umírá poslední
„Autentické vzpomínky Židovky, kterou z rodné Varšavy odvezly s celou rodinou transporty smrti do koncentračního tábora. Celé neštěstí přežije z rodiny jen ona sama. Ač teprve čtrnáctileté děvče, musela se vydávat za dospělou, její vzpomínky jsou emocionální i realistické.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Ian Falconer – Olivie
„Obrázková knížka pro naše nejmenší čtenáře na první pohled možná nezaujme. Ilustrace jsou v ní černobílé a sem tam trošku červené. To je ale na ní právě krásné! Její autor s minimem barev dokáže vylíčit pestrý dětský svět jedné malé prasečí holčičky. Olivie vás svojí roztomilostí a jednoduchostí prostě dostane.“
Pavel Čech – Dědečkové
„Autor knížky Pavel Čech si své dědečky neužil a tak si vytvořil knížku, ve které zhmotnil své představy o nich. Každý jeho „dědeček“ je sice navenek sešlý a křehký, ale přesto z něj vyzařuje vnitřní síla a moudrost, kterou lze nabýt pouze věkem. Silné příběhy vyprávěné bez jednoho jediného slova.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Lucie Lomová – Divoši
„Krásný komiks o střetu dvou různých kultur aneb cestovatel Alberto Vojtěch Frič přivezl do Evropy čamakokského indiána Čerwuiše Piošáda Mendozu, jenž byl počeštěn na Červíčka.“
Ivan Blecha – Jan Patočka
„V tomto roce si připomínáme 110. výročí od narození a 40. výročí od úmrtí významného turnovského rodáka Jana Patočky (1907-1977), proto není od věci doporučit knihu o jeho životě, která je napsaná velmi čtivě.“