Co číst o Velikonocích?
V dubnu doporučujeme tyto knihy:
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Patricia Highsmith – Carol
„Tento mistrovský milostný román patří k vrcholům americké i světové literatury a je zařazen mezi nejvlivnějšími knihami 20. století. Psychologické drama, syrový a současně romantický příběh. Od prvních stránek se nad románem vznáší atmosféra nezadržitelnosti i dychtivosti, s níž si obě hlavní postavy posedle zahrávají s osudem a připravují si tak téměř nesnesitelnou úzkost a napětí. O tom je příběh lásky dvou žen, odehrávající se v polovině minulého století.“
Vratislav Brabenec – Podoby
„Přijdete-li večer do kavárny ve Vršovicích, u stolu v rohu pravděpodobně uvidíte na první pohled zajímavého člověka. Nejspíš pije kafe s malým nebo upíjí malé plzně. Když si budete chtít jen tak přisednout, laskavě vám pokyne. Když ale vejde někdo, kdo halasně pronáší velká moudra, ten člověk – Vráťa Brabenec – opustí lokál nebo vetřelce pošle rychle někam. Vráťovi můžete naslouchat, můžete s ním uvažovat o nejrůznějších strastech a radostech světa vezdejšího, můžete se od něj hodně dozvědět, můžete poznat jeho rodné Horní Počernice, indiány v Kanadě, setkat se s osudy nevšedních lidí … nesmíte ho ale zaplašit.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Sara Baume – Jasno lepo podstín zhyna
„Příběh starého podivína a samotáře, který si k sobě vezme nepřizpůsobivého jednookého psa. Pokud máte rádi zvláštní existence v lidské i psí podobě a k tomu originální literární styl, je to kniha právě pro vás. Rozhodně se jedná o neobvyklý čtenářský zážitek. Tragický i poetický, plný nejrůznějších (většinou tísnivých) a velmi autentických nálad.“
Ladislav Zibura – Pěšky mezi buddhisty a komunisty
„Ladislav sbalil batoh, nevzal si pláštěnku ani mapu a vyrazil do Nepálu, aby, jak sám píše, poznal buddhistickou kulturu v zemi, kde 80% populace tvoří hinduisté. Z Nepálu se přesunul do Číny, kde se ve většině případů nedomluvil, ale obvykle se dobře najedl, ať už díky náhodnému výběru v bistru nebo návštěvě v obýváku dobrých lidí. Autor si dělá legraci v podstatě z čehokoli včetně sebe. Dobře se pobavíte a nikterak náročnou formou zjistíte i něco o Nepálu a Číně. Tak trochu jinak, zblízka, většinou bez významných turistických cílů, zato s přímým pohledem do místních domácností.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Marie Štumpfová a Jiří Dvořák – Jak zvířata spí
„Kam na noc skládá hlavu, nebo spíše krk, žirafa? A co velbloud, jak to dělá, aby se při spaní nepopálil o žhavý písek? Já už to po přečtení této knížky vím a nejen to! Vím, kde má svůj pelíšek například ploskozubec, kde lední medvěd a že plšík lískový jich má dokonce hned několik. Já osobně se nejlépe vyspím ve své vlastní posteli, ale kdybych si měla vybrat nějaký „zvířecí“ způsob spánku, zvolím ten vydří. Celou noc bych se nechala houpat na vlnách. Dokonalá „spinkací“ knížka s uklidňujícími ilustracemi!“
Arthur Conan Doyle – Muž s dýmkou a houslemi
„Skvělá knížka nejen pro „začínající“ milovníky detektivek. Tento výběr čtrnácti příběhů slavného detektiva vás obalí továrním kouřem Londýna konce 19. století, nebo vás vtáhne do mlžného oparu vřesovišť a blat na anglickém venkově. Každý případ je na začátku nepochopitelnou záhadou a jeví se naprosto nevyřešitelně. Né však Sherlocku Holmesovi! Díky svým rozsáhlým, až encyklopedickým, vědomostem dovede čtenáře k zdárnému rozuzlení. „ Jak prosté, milý Watsone“. Ze všech příběhů je můj nejoblíbenější Strakatý pás, který má až hororový nádech a vykresluje přesvědčivě temnou atmosféru starého šlechtického sídla a ještě temnější povahy a osudy jeho obyvatel. Skvělé ilustrace Adolfa Borna jsou třešničkou na dortu.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Adam Chroust – Miloslav Stingl: Biografie cestovatelské legendy
„Výborná kniha o našem velmi významném etnologovi. Biografie Stingla spíše připomíná cestopis, poněvadž to je člověk, který několikrát procestoval svět, takže Adam Chroust nás provází všemi jeho cestami, kterou prokládá Stinglovými vzpomínkami a také úryvky z jeho početných knih. Cena Magnesia Litera za nakladatelský počin byla správně udělena. Za rok 2016 asi nejlepší česká kniha.“
Sebastian Faulks – Peklo pro zvané: James Bond
„Sice to není Ian Fleming, ale přesto nelze upřít Faulksovi snahu. V mnoha věcech opravdu velmi dobře napodobil Fleminga a vytvořil poměrně věrohodnou atmosféru studené války. Pokud už jste četli všechny bondovky, zkuste i toto.“