Co čteme v únoru?
V únoru stále máme silnice plné sněhu, proto je přeci jenom lepší zalézt doma ke krbu a vzít si k tomu pěknou knihu (ideálně z naší knihovny).
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
John O´Farrell – Muž, který zapomněl, že má ženu
„Není to příběh o tom, že váš muž potkal nějakou kratochvilnou Janinku. Tato kniha je trochu o něčem jiném. Představte si, že cestujete metrem a v jediném okamžiku nevíte kam, odkud, proč, a nevíte ani kdo jste. I pohled do zrcadla je pro vás překvapením. A tento stav trvá… Minuty, hodiny, dny… Hlavní hrdina se po několika hodinách tápání dostal do nemocnice, ale i to byl problém. Vaše jméno? Adresa? Číslo vašeho pojištění? Koho z vašich příbuzných můžeme kontaktovat? Plynuly dny a po „neznámém bělochovi“ (takto byl evidován) nikdo nepátral, nikomu stále nescházel. Jen díky náhodě si hlavní hrdina vybaví útržek jména a k němu nějaké číslo. Snad telefonní? A to je první krok ke zjištění jak se jmenuje, že má rodinu, práci, přátele… Také, že se rozvádí, přestože vůbec netuší proč. Jaké jsou jeho pocity, když poprvé spatří svoji ženu? Zamiluje se do ní. A aby náhodou neoslovil cizí dítě, nejprve si musí nastudovat fotografie svých vlastních dětí. Při objevování svého dosavadního života je občas vyděšen, když zjišťuje, jakým člověkem býval, jak se choval. Muž, který zapomněl, že má ženu je zábavný i dojemný příběh manžela odhodlaného udělat cokoli, aby vrátil ručičky hodin a získal zpět život, o který přišel.“
Sebastian Niedlich – Smrt a jiné vrcholy mého života
„Hořká i laskavá komedie oplývající nadsázkou a černým humorem. „Poprvé jsem ji potkal, když mi bylo sedm. „ Tak vzpomíná hlavní hrdina Martin na své setkání se Smrtí. Setkal se s ní u úmrtního lože své babičky. Smrt má podobu mladíka v kapuci, vyzbrojeného síťkou na motýly, do níž lapá duše unikající z těla umírajícího. Martin se se Smrtí spřátelí a ta má záhy jasno: tento chlapec je předurčen k tomu, aby převzal její úřad. Zjevuje se mu, kdykoli se jí zachce a Martin postupně přebírá její vlastnosti a umění. Záhy se dokáže během okamžiku kamkoli přemístit, dokonce se i rozdvojit, pozná okamžik, kdy dotyčný zemře. „Můj dar vidět dopředu smrt jiných lidí má něco do sebe. Dal by se skvěle využít jako společenská hra na večírku: Tak teď vám řeknu, kdo z vás umře jako první! Zkrátka zábava pro celou rodinu!“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Václav Cílek – Co se děje se světem?
„Nové dílo Václava Cílka nese podtitul: Kniha malých dobrodiní v časech velké proměny země. A ačkoli se autor věnuje nejrůznějším oblastem geologie, historie, mytologie i současné migrační krizi, je kniha (alespoň pro mě) opravdu knihou malých dobrodiní. Zatímco se velká kola světa otáčejí, nachází člověk útěchu a smysl ve věcech drobných a jednoduchých. Není to úplně lehké čtení, vzhledem k prolnutí do tolika oborů. Čtenář vzdělanější, než jsem já, by jistě proplul knihou lehce, mně občas musel napovědět internet nebo jiná literatura. I přesto je kniha psána příjemným čtivým stylem, nabízí mnoho podnětů k přemýšlení a samozřejmě i nádech poezie. Mimo jiné i pro kombinaci poetického jazyka s vědou mám díla pana Cílka moc ráda.“
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
„Antologii finských fantasy povídek bych ráda doporučila jako nahlédnutí do finské podoby tohoto žánru. Kniha obsahuje sedm povídek od různých autorů, co do kvality jsou dost rozdílné, ale poskytují ochutnávku „Finnish Weird“ – finského podivna. Finská fantastika, alespoň ta, kterou prezentuje sbírka, je založená na mýtech, legendách, severském folkloru a snové realitě. Fantastická literatura v místním podání zahrnuje i mnoho žánrů, které se u nás do fantasy nezařazují. Je proto, dle mého, stravitelná i pro čtenáře, kteří nejsou nadšenými fanoušky fantasy. Pokud vás povídky zaujmou, můžu z našeho fondu k dalšímu čtení doporučit třeba Literární spolek Laury Sněžné, od Pasi Ilmari Jääskeläinena.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Jacob a Wilhelm Grimmové – Kreslené pohádky
„Klasické pohádky bratří Grimmů v naprosto neklasickém, komiksovém podání! Jestli si myslíte, že Jeníček a Mařenka nebo Vlk a kůzlátka už nejsou pro vás, tahle knížka vás přesvědčí o opaku. Pohádky neztrácí nic na poetice, jen získávají svižnější a modernější ráz díky ilustracím mladých francouzských výtvarnic.“
Maria Marjanska-Czernik – Půjčovna babiček
„Jak asi vypadá ideální babička? Může vypadat různě, ale důležité je, aby měla čas. Čas je to, co většina rodičů nemá. A dětem to způsobuje spoustu starostí a trápení. Všechny totiž nemají to štěstí mít tu svojí „babičku“. Některým babičkám zase chybí někdo, komu by svůj čas mohly dát. Kde ale dát dohromady babičky bez dětí, s dětmi bez babiček? Jedno takové kouzelné místo existuje…“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Shann Nix Jones – Tajemství vysmáté kozy
„Knížku jsem dostala od kamarádky jako dárek s věnováním „Pro inspiraci“. Čtivý děj, vtipný i smutný, tak jako obyčejný život. Deníkové záznamy autorky jsou založeny na realitě britského venkova. Vysmátá koza může být inspirativní pro kohokoliv, třeba tím, jak se vymanit z uspěchaného životního honu, jak se naučit různým činnostem průměrného venkovana, jak překonat rodinnou nebo finanční krizi nebo jak uvařit pravý velšský cawl či anglickou pomerančovou marmeládu. Hlavním tématem jsou však kozy. To jste věděli, že kozí mléko a kefír z něj vyléčí nevyléčitelné?“
Alyson Richman – Kabinet milostných dopisů
„Název knihy poněkud zavádí, na listech knihy s poetickou obálkou rozhodně nehledejte plochý romantický příběh! Itálie za druhé světové války, domácí odboj, boje, partyzáni, šifrované zprávy, mučení a výslechy Gestapa. To vše je součástí příběhu několika lidí, v jejichž životech i přes válečné hrůzy zůstává naděje a víra v lásku. Při čtení jsem si stále dokola opakovala: Tohle jsem na začátku opravdu nečekala!“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Mark Hodder – Podivná záležitost se Skákajícím Jackem
„První díl steampunkového fantasy z cyklu Burton and Swinburne, který je opravdu velmi povedený a zábavný. Opravdu netradičně pojatý pohled na slavného cestovatele sira Richarda Francise Burtona (1821-1890). Tak vzhůru do helikoptéry na páru a rychle vyřešit mysteriózní případ!:-)“
Michael Žantovský – Havel
„Velmi osobitá monografie o nejdůležitějším českém prezidentovi.“