Prosincová četba
Vánoce jsou již skoro na krku; sněhu trochu na chodníku, takže ideální čas vzít si knihu ke krbu! Zkuste jedno z našich doporučení.
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Petr Zikmund – Já, Mattoni. Legenda o prodavači vody
„Sledovali jste uplynulé měsíce stejnojmenný televizní seriál? Tato kniha je naprosto věrným přepisem toho, co jste mohli v televizi vidět. Není to autobiografie obchodníka z druhé poloviny 19. století, je to legenda o vnitřní síle, odvaze, náhodě, o životních ztrátách. Také o lásce, která přechází v nenávist nebo o geniálním obchodním tahu – všichni přece jeho jméno známe. Pokud se vám televizní seriál líbil a některý z dílů jste zameškali, kniha vám dokonale doplní prázdná místa. Autor je dramatik, dramaturg, režisér a producent, rovněž je i úspěšným scénáristou. Jistě znáte jeho televizní seriály Náhrdelník, Hotel Herbich, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech.“
Patrik Hartl – Malý pražský erotikon
„Retrospektivní příběh dvou rodin začíná v polovině sedmdesátých let minulého století a odehrává se kde jinde, než právě v Praze. V nových řadovkách nad strání s výhledem na Prahu se děti rodí, dospívají, rodiče zrají a stárnou a všichni mají své lásky a touhy, někdy tajné, jindy veřejné, některé vyjdou najevo a jiné zůstanou zdárně utajeny. Děj se nenásilně posouvá až do současnosti a přestože má kniha více než 400 stran, s největší pravděpodobností se vám to bude zdát stále málo. Kniha je vtipná, veselá i místy smutná, stejně jako život sám. Je věrohodně napsaná a člověku je líto, když se na konci knihy musí s hlavními hrdiny rozloučit.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Takaši Hiraide – Kočíčí host
„Na tuhle knihu jsem se moc těšila. V očekávání stylu podobného Murakamimu, koček a japonského prostředí, něčeho nabitého a originálního. Originální opravdu byla, ale úplně jinak. Kočičí host je jako poezie. Jednoduchý a krásný obraz, ze kterého Japonsko přímo sálá. Náladou mi připomínal třeba filmy studia Ghibli, dokázal vyvolat představu ikebany, haiku, čistoty, japonské zahrady. Je velmi jemný, přemýšlivý a nepřeplácaný. V jednoduchosti nabízí krásné obrazy. Čibi, něžná a svobodná kočka se svým životem plným tajemství, přináší malé zázraky do všedních dnů.“
Sofi Oksanen – Stalinovy krávy
„Zajímavý náhled do dějin socialistického Estonska a vzájemných vztahů s Finskem. Další, pro mě ze školy téměř neznámý, kousek nepříliš vzdálené historie. Sofi Oksanen je finsko-estonská spisovatelka a nabízí osobní pohled do tohoto historického období. Druhou rovinou románu je příběh Anny, trpící bulimií i anorexií. Pro mě to však byla kniha především o vykořenění. Touze po domovu a identitě. Po něčem pevném, co se ztrácí ve vzpomínkách.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Björn Rune Lie – Lyžníc z Plískanic
„Kirsti Kapustničková vás ohromí na skokanském můstku v Huráchově. S Rolandem Amundsenem se při chytání ryb zasníte nad sněhobílou krásou hor a s výrobcem lyžnic Arnem Paštikou prosvištíte dopravní špičkou na Hlavní ulici. Obyvatelé Plískanic vás pomocí barevných ilustrací přenesou na jeden den do jednoho, trochu netradičního, horského střediska.“
Jiří Černý, Jiří Fixl, Jana Jůzlová – Světoví Češi I. a II.
„Víte, že Antonín Dvořák měl sedm sourozenců a že náš první prezident Tomáš Grrigue Masaryk se vyučil strojním zámečníkem? Všechno o Češích, které zná celý svět, se dozvíte ve dvou dílech této knížky.“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Jaroslav Seifert – Co všechno zavál sníh
„Na dlouhé zimní zasněžené večery je ideální kniha vzpomínek a básní o zasněžené Praze od našeho velikána české literatury!“
Marie Iljašenko – Osip míří na jih
„Netradičně procítěná poezie s cestovatelským nádechem, ale proč ne!“