Co číst v červnu?
Letní prázdniny se již kvapem blíží, ale než ještě dorazí, tak si v červnu vezmeme k ruce dobrou knihu:-). Knihovnice pro tento měsíc doporučují tyto publikace:
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Scott McCloud – Sochař
„David Smith je sochař, nepříliš úspěšný a známý, ale za umění by dal život. A to doslova. Příběh o tom, co je a není umění, kde je hranice, je-li nějaká. Příběh o absolutních hodnotách, jsou-li nějaké. O inspiraci, smrti, přátelství i lásce. Grafický román, který mohu doporučit i těm, kdo komixy běžně nečtou. Nabízí množství příjemných detailů, odkazů, podnětů k promýšlení a hlavně strhující zážitek z originálního příběhu.“
Haruki Murakami – Hon na ovci
„Bezejmenný hlavní hrdina se bez vlastní vůle vydává ve světě dalších bezejmenných lidí, často obdařených zvláštními schopnostmi nebo mrtvých, hledat tajuplnou ovci s hvězdou na hřbetě, která vstupuje do lidí a využívá je ke svým cílům. I tak by se dal v krátkosti shrnout děj Honu na ovci. Jenomže jak to u Murakamiho knih bývá, nic není jenom tak a rozhodně se nejedná o fantasmagorii. Ač je Murakami jedním z mých oblíbenců, musím tentokrát přiznat, že přes chaotický a lehce zmatený začátek jsem se těžko jen dostávala dál. Nicméně ke konci už obvyklý požitek z četby nechyběl. Jednoduchý stručný styl i ono „cosi“ co čtenář nedokáže úplně pochopit, ale vyvolává to mrazení v zádech. I proto knihu doporučuji, pro něco mýtického v ní, pro zvláštní opuštěná místa a zvláštní opuštěné lidi.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Taťána Hlocká – Čas divokých malin
„Kdy bývá čas divokých malin? Pro autorku jemného románu to bylo dětství za doby normalizace. Dětský pohled na špatné fungování rodiny, které bylo dobovými konvencemi bráno jako tabu, působí eufemizujícím dojmem. Pravá realita nám však může připomínat scénáře, které známe z běžného života ve svém okolí…“
Květa Legátová – Želary
„Snad každý viděl film. Jak už to ale bývá, knižní předloha, v tomto případě soubor povídek odehrávajících se v želarském údolí, je na zážitky mnohem bohatší… Ideální čtení na dovolenou v horách!“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Zdeněk Rosenbaum– Okrajový stopník
„Nejbláznivější military space opery v celé pohnuté historii tohoto žánru. Jestliže si myslíte, že vás už nic nemůže překvapit, pak je tato kniha určena právě vám. Kdo zná autora, ví, že jeho knihy jsou vtipné, pohodové, psané svěží formou a tedy čtivé. Jen musíte přistoupit na to, že autor nebere vážně ani tento žánr, ani sám sebe. A ještě navíc nechal kapitána Kirka, pana Spocka a všech 430 členů posádky vesmírné lodi Enterprise spolehlivě zamířit do černé díry. A to byl definitivní konec seriálu Star Trek.“
Karel Nešpor – Kudy do pohody
„MUDr. Karel Nešpor, CSc. je primářem Psychiatrické nemocnice Bohnice, přednáší studentům, je autorem mnoha knih. Znát ho můžete i z televize. Nepřekonatelný je třeba ve výuce smíchu – coby relaxační metody. Kniha je velmi zajímavá, pomocí příkladů z běžného života vám poradí, jak si zachovat duševní zdraví. Autor radí: „Smějte se. Smějte se upřímně a klidně i neupřímně, protože i neupřímný smích zlepší náladu a usnadní komunikaci. „ A malý příklad z reality k přechozí větě: „Co myslíte, pomůže, když se člověk neupřímně umyje? Je to jistě lepší, než být upřímně ušmudlaný.“
Eva Hůlková a Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Ljuba Štíplová – Příhody malého Kořínka
„Příběh malého Kořínka, který hledá kousek země, ve které by se zabydlel. V lese ho nechtějí, každý si své místečko chrání a tak už to vypadá, že z Kořínka nic nevyroste, protože umrzne. Nakonec ho však zachrání houboví skřítci a u nich pod zemí přečká zimu. Na jaře se jim odmění růžovými květy. Poetický příběh, navíc doprovázen úkoly a ilustracemi, pomocí kterých se děti naučí poznávat život v lese.“
Richard Hammond – To je ale síla
„Možná máte doma také tatínka, kterému čtení pohádek před spaním moc nejde (ani se mu moc nechce). Tak ho netrapte s Malým princem, ale zkuste ho nalákat na knížku od jednoho z borců Top Gearu. Objevujte spolu základy fyziky zábavnou formou a vyzkoušejte některé pokusy. Já osobně fyziku nemám v lásce a popisy různých fyzikálních jevů nechápu a mám pocit, že jsou psány v „tatarštině“, ale v této knížce jsou podány stručně, jasně, vtipně a pro méně chápavé i s obrázky :-). Víte například jakou barvu má světlo? Jak široký je blesk? Jak si vyrobit vlastní bláto? V knížce „To je ale síla“ to všechno najdete a mnohem, mnohem víc.“
Irena Laurynová (zástupce ředitele):
Emma Healey – Kam se poděla Elizabeth
„Staré popletené Maud se ztratila kamarádka a jí se to v hlavě spojí se ztrátou sestry, která zmizela v roce 1947. Co bylo ale pro mě na knize nejzajímavější – věrné vykreslení toho, jak uvažuje a jedná člověk, který onemocněl Alzheimrem. I vzhledem k tomu, jak se s touto nemocí nyní setkáváme stále častěji – u příbuzných i známých.“
Vladimír Kučera a Jan Rychlík – Historie, mýty, jízdní řády
„Jde o rozhovory, které vede Vladimír Kučera s historikem Janem Rychlíkem. A tak se dozvíme něco o husitech i o Bílé Hoře, ale především o dějinách 20. století. Ti, co pamatují například události v Polsku v 80. letech nebo dělení Československa, si prohloubí znalosti o mnohdy překvapující podrobnosti, a ti, co to nezažili, se s tím velmi zajímavou a čtivou formou seznámí.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Renáta Fučíková – Praha v srdci
„Kniha přináší 189 příběhů, které se v Praze odehrály zejména v posledních dvou století. Publikace má úžasnou atmosféru (nejen díky zajímavým obrazovým přílohám) a poukazuje, že nedávná minulost je stejně dramatická a spletitá jako ta středověká. Autorka není historička, proto ji odpusťme pár menších chybiček a vychutnejme si historickou atmosféru dnešní Prahy.“
Ian Fleming – Srdečné pozdravy z Ruska
„Lepší román jsem snad od Fleminga ještě nečetl. Špionský román, jak se patří a James Bond v nejlepší formě. Film z roku 1963 této knize nedělá vůbec špatné jméno, ba naopak! Schválně porovnejte, jak si je kniha s filmem překvapivě velmi podobná, což nebývá zrovna často.“