Knihovnice doporučují
Máme tu květen…spálili jsme čarodějnice, tak zase můžeme číst naše oblíbené knihy!:-) Pro tento měsíc knihovnice doporučují tyto publikace:
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Joker – Oslava 75 let
„Joker nemůže existovat bez Batmana a Batman bez Jokera… Kniha pro fanoušky, ale i pro milovníky komiksové historie. V tomhle směru je naprosto skvělá, navíc jsou před každou částí knihy – těch je celkem pět – historický úvod o tom, jak se Joker vyvíjel, jaké byly mezníky v daných obdobích a jací tvůrci na něm pracovali. Kniha je dokonale graficky zpracována a bezpochyby musí potěšit každého fandu tohoto žánru.“
- B. Morrison – Mimořádný život Franka Derricka, 81 let
„Frankovi je jednaosmdesát let a právě ho přejela dodávka s mlékem. Tato nehoda, která mu způsobila pár zlomenin na těle, se ukáže být tím nejlepším, co ho mohlo potkat. Díky pečovatelce Kelly právě začal žít. Komu se líbil bestseller roku 2012 „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“, toho jistě zaujme i tato půvabná kniha. Bezpochyby i změníte svůj pohled na život svých starších spoluobčanů.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Jana Šrámková – Hruškadóttir
„Všichni buď umřeli, nebo začali žít. A já zůstala sama.“
„Veronika, dcera hrušně, uzavírá jednu z krátkých kapitolek svého příběhu těmito slovy. A Jana Šrámková naznačuje, črtá, jemně se dotýká určitých míst jejího života, aby je vytáhla na světlo, představila z těch citlivých a zvláštních stránek a nechala zase volně splynout s proudem skutečnosti. Veronika – Hanele, která si najde místo své nefunkční rodiny jinou, pohádkovou, krásnou, aby o ni opět přišla.“
China Miéville – Město & město
„Na Miévillovi mám, mimo jiné, ráda i to, že nevysvětluje. Že vymyslí neuvěřitelný, originální svět, v němž platí pravidla a zákony tak cizí, až z toho místy mrazí. A nepustí se do popisu té úžasné věci, kterou stvořil. Prostě jen vypráví příběh a nechává spousty prostoru k objevování. Město a město není výjimkou, vychutnávala jsem si každou stránku, i když ze začátku naprosto bez představy, co ten který název nebo termín znamená. Nezbývá než poslouchat a nechat se vést. Město a město je fantasy detektivka. Po městě Beszel a městě Ul Quoma se pohybujete ve stopách inspektora Tyadora Borlú z oddělení těžkých zločinů. Sledujete vyšetřování vraždy. Vidíte a zároveň se spolu s ním učíte Nevidět. A ve chvíli, kdy alespoň trochu pochopíte, jak to ve Městě a Městě chodí, zjistíte, že nic není tak, jak to zpočátku vypadalo. Skvělá kniha od autora, který dle mého dodává žánru fantastiky to hodnotné a výjimečné, co v něm lze najít.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Ester Stará – A pak se to stalo
„Sníst oběd tak, abyste se nezapatlali. Utírat si nos do kapesníku, místo do rukávu. Nežalovat, nefňukat, neztrácet bačkorky, zavazovat si tkaničky…. to všechno je tááááák těžké, když vám je pět, šest let. Hrdinové z této knížky s tím mají také problém, ale „ pak se to stane“ a oni pochopí, proč je lepší vlásky si učesat, tkaničky zavázat a kamarádům nedělat naschvály.“
Kolektiv autorů – Prdlé pohádky
„Pokud vaše ratolesti odrostly Červené Karkulce, Šípkové Růžence a klasické pohádky už jsou prostě „pruda“, zkuste prdlé pohádky! Každá pohádka je od jiného autora, každá je zvláštním způsobem prdlá, ale opravdu žádná nudná. U nás doma to na celé čáře vyhrála zveršovaná pohádka od Ester Kočičkové „O princezně a vysavači“ o tom, že na světě je místo i proto, co není ani krásné, ani dokonalé a přece to může mít pro někoho velikou cenu. Kolektiv autorů z řad komediálních herců z pořadu „Na Stojáka“ se opravdu vyřádil a stojí to za to!“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Hong Ying – Umění milování
„Zlomek 30. let 20. století prožije hlavní hrdina, cambridgeský profesor literatury, na univerzitě v Číně zmítané politickým neklidem. Na pozadí střetu tisíciletých čínských tradic a moderního umění se odehrává jeho osobnostní proměna: Ze svůdníka, který si nikdy nelámal hlavu s tím, co ženy chtějí, a zakládal si na své schopnosti nezamilovat se, se stane oběť nezkrotné lásky k profesorce čínské literatury. Ta ho zasvětí do tajů starého čínského moudra umění milován&iacut e;. Jak dopadl tento skutečný příběh…?“
Květa Legátová – Jozova Hanule
„V povídce se na chvíli přenesete do slováckých Bílých Karpat a prožijete příběh proslavený svou filmovou verzí. Vzpomeňme si například, jak Želary vítaly květnovou okupaci…“
Jaroslav Kříž (ředitel knihovny):
Jo Nesbø – Krev na sněhu a Půlnoční slunce (Krev na sněhu II)
„Severské kriminálky stále vládnou světu! Během května bude v Praze knižní veletrh, kde severské země budou znovu hrát prim. Proto doporučuji pro měsíc květen dva novější počiny z dílny norského krále krimi Jo Nesba. Jeho dva krátké romány, Krev na sněhu a Půlnoční slunce, na sebe volně navazují. Jak je u Nesba zvykem, tak jsou velmi čtivé a znovu obsahují nečekané zvraty a zajímavý děj. Příběh je o dvou zabijácích, kteří žili v Oslu v sedmdesátých letech minulého století. Nechci nic prozrazovat, ale jen upozorním, i když to všichni víme, že míchat práci a lásku se nevyplácí. Někteří muži to ale prostě nedokáží:)).“