Dubnové knižní doporučení
Co číst v dubnu? My doporučujeme třeba tohle:
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Ozzy Osbourne, Chris Ayres – Jmenuju se OZZY
„Ozzy Osbourne je jeden z nejznámějších, ale také z nejkontroverznějších rockových zpěváků současnosti. Se skupinou Black Sabbath a posléze jako sólový umělec získal za svou tvorbu bezpočet významných ocenění. Tato kniha rozhodně není pro lidi, kteří ctí morálku, spořádaný život a zdravý životní styl, bezvadný písemný projev a není ani pro nezletilé… Přesto ji musíte dočíst až do konce.“
Clifford A. Pickover – Kniha o fyzice
„Nebojte se vědy. Kniha vám představí 250 velkých objevů fyziky, ke každému tématu náleží celostránková barevná ilustrace. Srozumitelný výklad je pro bádavé čtenáře doplněn dostatkem odkazů na odbornější literaturu. Dočteme se tu o vynálezu bumerangu, záhadné baterie z Bagdádu, pokusech sestrojit perpetuum mobile, o černých dírách, obřích vlnách na oceánech, podivuhodných solitonech, zjeví se nám Maxwellův démon i Schrödingerova kočka, budeme obdivovat zelený paprsek nebo nejčernější čerň, ale dozvíme se také, co způsobuje práskání bičem, proč se kýve čínská kachna nebo jak se pohybuje golfový míček. Přes zdánlivou roztříštěnost jednotlivých témat je spojuje vnitřní logika a systém vzájemných odkazů.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Lidmila Kábrtová – Koho vypijou lišky
„Co všechno se dá říci padesáti slovy? Každému příběhu ze života malé Em jich padesát stačí, aby vás dojal, přinesl vzpomínky, přinutil k zamyšlení a v kontextu celé knihy pro vás vytvořil obraz mnohdy nelehkého života malé holčičky. Sedmdesátá léta, nefunkční rodina a milovaný dědeček. Okamžiky jejich života jsou jako malé střípky, ostře vypointované. A opravdu umí říznout do živého. Kromě samotné knihy Lidmily Kábrtové bych chtěla doporučit i internetové stránky: www.pribehynapadesatslov.cz. Psaní malých, rozsahem omezených příběhů se věnuje celkem početná skupina autorů a na stránkách lze najít mnoho zajímavých a originálních textů.“
Paolo Giordano – Osamělost prvočísel
„Jediné rozhodnutí, několik vteřin, které definitivně a nenávratně změní celý život. Oba hlavní hrdinové taková rozhodnutí učinili ještě jako děti a teď zůstávají uzavřeni ve svých vlastních světech, neslučitelných se světy dalších lidí. Výjimeční, jedineční a osamělí. Prvočísla dělitelná beze zbytku pouze jedničkou a sama sebou. Román je opravdu plný osamělosti, ale dokáže vyvolat mnoho různých emocí, nutí čtenáře příběhy prožívat, ne jen sledovat a zážitek z četby je velmi silný. Psychicky náročnější, ale skvělá kniha.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Marianne Dubuc – Ptáček a lev
„Jednou na podzim najde lev na své zahradě zraněného ptáčka, jehož hejno odlétlo do teplých krajin. Tak začíná přátelství nesourodé dvojice a rozvíjí se poetický příběh, vyprávěný pomocí nádherných ilustrací. Kniha, na níž se s dětmi krásně zasníte.“
Zdeňka Žádníková Volencová – Ve znamení motýla
„Během proběhlé Noci s Andersenem, nás navštívila autorka této knížky, která dětem v divadle předčítala příběh inspirovaný jejími dcerkami. Své vyprávění doprovázela promítáním obrázků a pouštěním písniček ze stejnojmenného CD. Všechny přítomné děti byly do příběhu vtaženy a s napětím naslouchaly. Pokud se i vy chcete dozvědět jak dopadne dobrodružství dvou šibalek, které se díky své zvědavosti dostanou do země zlého Zloráda plné prapodivných zvířat, přijďte si k nám knížku zapůjčit.“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Ondřej Suchý – Čemu se smála Adina Mandlová
„Po stopách slavné české herečky, která zanechala stopy i ve světě, se vydal Ondřej Suchý. Zpovědi Adininých přátel a příbuzných, fotografie a vzpomínky herečky samotné, to vše najdete v nové monografii, jež navazuje na autobiografii ze 70. let Dneska už se tomu směju.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Milan Kundera – Nesnesitelná lehkost bytí
„Klasik. Autor měsíce. Co říct dále? Nejlepší kniha, která vznikla za minulého režimu u nás.“
Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 – Alois Nebel
„Komiks, který je zcela odlišený od těch klasických, co se píšou ve světě. Už jen proto by to člověk měl zkusit. To, že se na tom podílel turnovský rodák, je pouze třešnička na dortu.“