Březnové čtení…
Březen, měsíc čtenářů, je tu a my Vám znovu doporučujeme několik zajímavých literárních děl.
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Vratislav Ebr – Třesky plesky hezky česky
„Tato útlá knížečka potěší všechny, kteří mají rádi svůj rodný jazyk. Připravte se na to, že chvílemi se budete smát nahlas. Vtipnou formou se dozvíte spoustu zajímavostí o češtině a v případě, že už máte informací dost, jsou pro vás připraveny i různé hádanky, doplňovačky a veršovánky.“
Zdeněk Horký, Markéta Bednářová – Zfetovaná duše
Ďábel závislosti tasí dráp… Výherní automaty, půjčky, sázky na sportovní utkání… Dluhy narůstají, alkohol už je slabá náplast, pervitin je snadno dosažitelný… Vazba, vězeňská cela… Poprvé, podruhé, potřetí. Recidivistovi už nikdo neuvěří, že i policisté mohou být zkorumpovaní a soudy nejsou vždy nestranné. Autobiografický román, který přečtete jedním dechem.
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Petr Borkovec a Tomáš Gabriel (editoři) – Nejlepší české básně 2015
„Zda jsou básně tím nejlepším, co česká poezie v roce 2015 nabídla, to opravdu těžko posoudit. Knihu však mohu doporučit každému, kdo by do současné české básnické tvorby rád nahlédl, informoval se o její podobě, poznal autory a vybral si to nejlepší právě pro sebe. Letošní soubor mě zaujal také způsobem výběru, který editor Tomáš Gabriel zvolil, všechny navržené básně přečetl, sepsal vše, co si z nich zapamatoval a právě ty výjimečné kousky, které dokázaly zaujmout a v paměti uvíznout, určily podobu výběru. Oproti minulým ročníkům je sborníček méně rozsáhlý, ale obsahuje navíc také komentáře básníků k vlastním dílům. Proto bych Nejlepší české básně 2015 doporučila i čtenářům začátečníkům, pro něž může být autorův komentář jakousi vysvětlivkou, nahlédnutím do souvislostí vzniku básně.“
Tom Rachman – Vzestup a pád mocností
„Chcete se seznámit s opravdovou podivínkou? Hrdinka románu, Tooly Zilberbergová, jí ve všech ohledech je. Příběh jejího života, nejasného původu, nezvyklého dětství a podivínské současnosti se před vámi na stránkách knihy pomalu poskládá z malých kousků. Nahlédnete do tří různých období jejího života, všechna provázejí knihy (Tooly čte, opravdu hodně čte), seznámíte se se zvláštními lidmi, podíváte se do nejrůznějších koutů světa. I jazykově je kniha velmi pěkná, nabízí neobvyklé pohledy na obvyklé věci a specifickou náladu pro každé období Toolyina života. U nás v knihovně román najdete pod kulatým přírůstkovým číslem 149000:).“
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Petr Šabach – Království za story
„Knížka, která se hodí na předjarní cesty… Malá, tenká, přesto plná příběhů, které nenechají čtenáře uniknout myšlenkami jinam. Originálně zpracovaná všednost lidských životů. Zasmát se nebo zaplakat? Jak tohle asi může pokračovat…“
Markus Zusak – Roky pod psa
„Člověk si přečte Zlodějku knih, je okouzlen nejvíc, jak to jen jde, a má chuť přečíst si od mladého australského autora ještě něco stejně chytlavého. V případě jeho prvotiny Roky pod psa nečekejte Zlodějčinu hloubku a nápad, ale trochu jiný pohled na svět, pohled očima puberťáka. Zkuste zavzpomínat na své problémy, slovník a názory, knížka vás nenápadně navede do myšlení náctiletých, v němž se alespoň z části každý asi pozná.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Kyra Sundanceová – 101 psích triků pro děti
„Máte doma čtyřnohého kamaráda? Právě pro vás je tato kniha určena. Podle ní naučíte pejska spoustu praktických věcí, např. jak se sám utře po deštivé procházce, jak vám otevře dveře, když máte plné ruce a další, třeba i zábavnější kousky. Možná všechno nezvládnete, ale důležité je, že spolu budete trávit čas a bavit se.“
Ondřej Hník – Malý český poutník
„V tomto měsíci naší knihovnu navštíví pedagog, spisovatel a básník Ondřej Hník. Jeho nejnovější titul, si můžete zapůjčit v našem dětském oddělení. S knížkou proputujete celou naší republiku od Božího Daru, přes Hustopeče, Kladno, České Budějovice až do Brna. Pomocí krátkých, veselých veršů si připomenete dominanty známých i méně známých českých měst a dozvíte se i spoustu zajímavostí.“
Malá ochutnávka:
Na slavnostech pod Kostí – prodávají sladkosti…
Když dlouho nejsem v Jičíně – realita ničí mě…
Jaroslav Kříž (ředitel):
Philip K. Dick – Král úletů
„Největší klasik sci-fi žánru, P. K. Dick, tímto románem naprosto vybočil z jeho vědeckofantastické tvorby. Příběh o několika bláznech, kteří žili v padesátých letech minulého století v americké Kalifornii. Velmi zajímavé a netradiční čtení od Dicka, mohu pouze doporučit!“
Markéta Baňková – Straka v říši entropie
„Je libo pár zajímavých fyzikálních bajek? A ještě k tomu od autorky měsíce! Podotýkám, že to není jen kniha pro děti.“