Co číst v únoru?
Pro únorový měsíc čtenářům doporučujeme tyto knihy…
Bára Havlátová (Informační centrum pro mládež):
Hwang Sonmi – O slepici, která snila o létání
„Jak dopadne příběh slepičky, která tolik věřila, že se jednou dostane z klece na dvorek? Krásná, dojemná, poučná bajka. Uvádí se, že je to pohádka… Asi tak jako Malý Princ. Pro všechny, vždy a všude! Čtenářově pozornosti doporučuji také originální ilustrace.“
Régis Franc – Zajatec Londýna
„Konfrontace Francouzů a Angličanů asi nikdy nepřestane být aktuálním a vtipným tématem, zvlášť nastěhuje-li se Francouz do Londýna a humorně čtenářům popisuje groteskní situace střetu dvou svérázných kultur, které tam zažil.“
Vladislava Skálová (oddělení pro dospělé):
Walter Tevis – Zpěv drozda
„Přestože se tato kniha řadí do kategorie sci-fi, její podstatou je psychologicko-filozofický román. Děj se odehrává v 25. století, lidstvo postupně vymírá a celá společnost je ovládána výdobytkem lidské inteligence – robotem. Ovšem robotem, který navzdory zákonům robotiky touží zemřít, což ale může až poté, co zemře poslední člověk na Zemi. Právě on je tedy tím, kdo lidstvo postupně decimuje všemi dostupnými prostředky. Lidé už přestali ovládat umění číst a psát, nekomunikují spolu, nerodí se děti, nastává všeobecná apatie. A pak hlavní hrdina Paul Bentley učiní zásadní objev – naučí se číst. A potká zvláštní ženu, která se dokázala „vymanit ze systému“. Tihle dva se zákonitě musí setkat s tím, pro koho jsou nežádoucími… Autor byl profesorem anglické literatury na univerzitě v Ohiu, vydal pouze sedm knih. Milovníci kinematografie mohou znát filmy Biliárový král (Hustler, 1961) a Barva peněz (Color of Money, 1986), v obou zazářil oscarový herec Paul Newman. Román Zpěv drozda byl nominován na cenu Nebula, která je udělována za nejlepší práci v žánru sci-fi a fantasy. U nás vyšel v letech 1986 a 2008.“
Peter. J. Bentley – Kniha o číslech. Tajemství čísel a jejich vliv na náš svět
„Čísla stojí v samém srdci existence našeho vesmíru, a přesto mají mnozí z nás jen malé povědomí o základech matematiky. Třeba taková nula. Tušíte, že trvalo tisíce let, než někdo přišel na to, že potřebujeme nové číslo k těm, co už lidstvo používalo? A že se nula zrodila v Indii? A což takhle nula a kalendář? Náš letopočet začíná v roce 1, takže nesprávně slaví Ježíšovy první narozeniny v den, kdy se narodil. V roce 2 n. l. byl Ježíšovi jeden rok. Víte, že šestka je tzv. dokonalé číslo? A že v prvním milionu přirozených čísel jsou dokonalá čísla pouze čtyři? O magickém čísle fí jste již bezpochyby slyšeli, říká se mu zlatý řez či zlaté číslo. Máte představu, jak souvisí s obrazem Mony Lisy a jak s lidským tělem? Je libo prvočísla? Patří mezi ně jednička? Proč se používá slovo „zdecimovat“? A lahůdka na konec, víte, co znamenají dvě jazykolomná slova paraskevidekatriafobie a friggatriskaidekafobie? Pro letošní rok se s tímto jevem můžete setkat jen jednou, a to v květnu. Odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí najdete v této úžasné knize. Je bohatě ilustrována, plná fotografií, maleb a tabulek, které vás nemohou nezaujmout. Matematika a čísla už nemusí být jen nuda či postrach.“
Pavlína Skálová (oddělení pro dospělé):
Ruth Ozeki – Hledání přítomného okamžiku
„Dva příběhy propojené deníkem. Japonská dívka Nao Jasutaniová se před svým plánovaným koncem rozhodne odvyprávět na jeho stránkách příběh své prababičky, buddhistické mnišky Džiko, ale než se k jejím osudům dostane, píše o sobě a celé své rodině, o rozkladu, v němž je Džiko pouze malým světlým bodem. Na druhém konci stojí její čtenářka, novinářka Ruth, která nalezne deník vyplavený mořem na pláži. Nakolik může pisatelka ovlivnit život své čtenářky a jde to i obráceně? I když je vyprávění místy opravdu drsné a smutné, nepostrádá lehkost ani hluboké myšlenky a velmi pěkně se čte.“
Etgar Keret – Sedm dobrých let
„Kraťoučké povídky plné humoru a ironie, vypointované a čtivé. Nabízí nahlédnutí do všedního života izraelského spisovatele. Edgar se vyrovnává s novou otcovskou rolí, nemocí svého otce, vypráví o zážitcích z cest, spisovatelském životě, svojí rodině, ale třeba i o tom, jak říci ne telefonnímu operátorovi. To vše je ale orámované úplně jinou realitou. Realitou, ve které rodiče řeší budoucí vojenskou kariéru svých dětí už na pískovišti, kde je válka na denním pořádku a v Evropě se židovský spisovatel stále setkává s antisemitismem a nesnášenlivostí. Zajímavá a pozoruhodná kombinace, která dokáže dojmout i pobavit.“
Eva Hůlková, Jaroslava Černá (oddělení pro děti a mládež):
Megan Miller – Tajné triky pro Minecrafáky – Bojová škola; Neoficiální nálož tipů a triků, které jinde nenajdete; Mistr stavitel
„Také patříte mezi více než sto milionů registrovaných hráčů Minecraftu? Svět kostiček je momentálně vaším druhým domovem? Pak si určitě nesmíte nechat ujít tři nejnovější příručky, ve kterých se dozvíte triky od opravdových mistrů Minecraftu.“
Carl–Johan Forssén Ehrlin – O králíčkovi, který chtěl usnout
„Tato knížka nabízí speciální relaxační metodu švédského psychologa. Na začátku se předčítající (maminka, tatínek, paní učitelka) dozví, jakým způsobem má text číst a pak už se děti mohou s králíčkem pustit do usínání. Díky jednoduchému příběhu se z usínání stane příjemný rituál. Alespoň to autor slibuje :-)! Většina z nás ví, jak je někdy obtížné děti uspat, proč tedy nezkusit něco nového!“
Alena Čálková – Borůvky na prodej
„Kouzelný příběh o přátelství Rozárky a Márinky a o tom, jak borůvky mohou přinést štěstí. Kniha je určena čtenářům od 6 do 10 let, ilustrovala ji Anna Masníková, která byla čtenářkou našeho dětského oddělení.“
Jaroslav Kříž (ředitel):
Blake Crouch – Městečko Pines
„Mysteriózní thriller, který Vám nedá spát! Závěrečný twist Vás naprosto odrovná! Stephen King má nástupce!“
Jaroslav Rudiš – Nebe pod Berlínem
„Máte rádi rockovou hudbu? Nebo třeba německou metropoli? Jestli ano či ne, je vlastně jedno, poněvadž debutouvou knihu našeho autora měsíce byste měli opravdu zkusit, protože se to čte jedním dechem!“